100%. שוקולד

יעל ישראל בבלוג האחר שלה מתלוננת על כך שקנתה שוקולד שעליו כתוב Pure 100%, אך התברר לה כי מדובר בשוקולד ובו 70% מוצקי קקאו – ולא 100%. המגיבים שיבחו, ובצדק, את שוקולד ה 70% וה 85% מוצקי קקאו של לינדט, ותהו לגבי ה 99%. אחד הגולשים סבר שלא יהיה מהנה לאכול שוקולד מריר 100% "אם בכלל קיים". כפי שציינתי שם בתגובה, קיים וגם קיים. בכפר הקטן בחוף אמלפי באיטליה בו שהינו בחגים הוא היה פשוט על המדף במכולת המקומית. טוב, לא בדיוק 100%, אבל 99%. אם כי בהמשך קנינו גם שוקולד של החברה האיטלקית Domori שעליו צוין בגאווה: 100%.

100% מוצקי קקאו – כמעט

שלא כרגיל, טבלת השוקולד 99% של לינדט עטופה בעטיפה ועליה אזהרה:
מומלץ לפתח את החיך באופן מתקדם, מהשוקולד 70%, אחר כך 85%, ואז להגיע ל 99%. מומלץ לטעום קוביה קטנה ולהניח לה להנמס בפה. את ההמלצה ללוות את הטעימה בקפה החלפתי בתה ארל גריי משובח – גיליתי שהולך מעולה ביחד. (ראו את המלצות המשקאות הנלווים של לינדט).

עמליה זיו כתבה פעם בעקבות שירה של יונה וולך "מאה אחוז גבר" שביצעה דנה אינטרנשיונל, שהשיר מלמד שאם אפשר להיות 100% גבר, אז אפשר גם להיות 80% גבר או 20% גבר. אז כן, אפשר להיות 70% שוקולד מריר, אבל מאוד כדאי לגלות את ה 99% או שמא 100%. טעם מרוכז ועשיר של שוקולד. מריר ובכלל לא מתוק. מענג מצד אחד אך לא מפתה לזלול יותר מקוביה אחת מצד שני. לאוהבי השוקולד – נותן את טעמו הטהור והמזוקק.

בניגוד לדרך בה הם משווקים לעתים, השוקולדים האלה בהחלט מיועדים לטעימה ואכילה, ולאו דווקא לבישול ואפייה. זה המקום להזכיר שבמקורו השוקולד לא נצרך כמוצר מתוק. ניתן למצוא לעתים בארץ שוקולד 100% מוצרי קקאו למטרות בישול של חברות כמו ולרונה, אבל אוהבי השוקולד מחכים ליום שבו על המדף במכולת או בסופר  – כמו באיטליה – ניתן יהיה למצוא 100% שוקולד לאכילה מענגת מהחפיסה. לתשומת לב היבואנים!

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום דצמבר 4, 2006 בשעה 10:43 pm

  באוקטובר האחרון שמעתי מאנשי לינדט כי שוקולד מעל 85 אחוז לא מומלץ, בעיקר לבישול. ההמלצה החמה שלהם הייתה להזמין אספרסו משובח ולהכניס קוביה של 85 אחוז לתוך הקפה.
  השוקולד 100 אחוז יבש בטירוף. נסיתי פעם להניח אותו על הלשון וחטפתי מכת שמש.
  מעניין שבדרום שוויץ לינדט נכנסה לתוכניות הלימוד בבתי הספר ונותנת חינוך לשוקולד. חינוך לטעם הוא אלמנט חשוב, בעיקר בשוקולד.
  בלי קשר, או עם קצת. הסידרה החדשה של לינדט שכוללת קינוחים שמוכנסים בין שכבות השוקולד פשוט נהדרת. הסידרה החדשה כוללת טירמיסו, פאי לימון, עוגת שוקולד, עוגיות מקרון, אגסים בשוקולד ויין וקרם ברולה. פשוט טוב.

 •   ביום דצמבר 4, 2006 בשעה 10:57 pm

  לא מומלץ מאיזה בחינה??? קולינארית? בריאותית דווקא כמה שיותר מוצקי קקאו יותר טוב, לא? אכן המאה אחוז יבש מאוד, אבל גם מהנה. כאמור לא מתוק, אבל שוקולד מרוכז ועשיר כשבכמות קטנה. טוב, צריך לדבר עוד על שוקולד.. בהזדמנות!

 •   ביום דצמבר 4, 2006 בשעה 11:12 pm

  המקום של החמאת קקאו (בדרך כלל האחוזים הנותרים) מרכך קצת את החוויה היבשה.
  לאט לאט מתפתחת אמנות אמיתית בעשיית שוקולד. יש את החלוץ, גואידו מטורינו (וויה קאליארי, תחילת הרחוב), שמערבב קקאו מגאנה ואקוודור וקורא לזה אמנות. האיטלקים הפתיים עומדים בתור שעות כדי לאכול את השוקולד הממוספר שלו. גואידו זה מנפיק רק בסדרות של 85 אחוז, סנוב קטן.
  הגישה העיקרית היא ש-70 אחוז מעולה לטעימה לא מבוקרת, 85 אחוז טוב לטעימה מלומדת (כלומר לאחר שמפתחים את הטעם דרך ה-70 אחוז) ושהאחוזים היותר גבוהים הם לאנשים שנמנעים מחמאה וסוכר או שאוהבים את הסיפרה מאה (ועל כך בתוכניתנו הבאה).
  בכיתות של לינדט נותנים לילדים המסכנים ללעוס פולים שלמים בהבטחה שמדובר בשוקולד.

 •   ביום דצמבר 4, 2006 בשעה 11:22 pm

  צריך לציין שיש הגורסים שהשוקולד בצורתו המודרנית כפי שמוכר לנו הומצא בטורינו אצל
  Peyrano
  אבל אצל גואידו לא הייתי ,יחכה לביקור הבא בטורינו (מתי?!)

  האם
  Michel Cluzier
  הוא לא חלוץ השוקולד לפי אחוזות? יש לו עכשיו בר שוקולד בניו-יורק.

  Domori
  שהזכרתי בפוסט עושים עבודה מעניינת.
  ו
  Amedi
  מטוסקנה גם כן.

  אני לא נמנע מחמאה וסוכר באופן מוחלט אבל מנסה לצמצם בהם.. אבל ל 100% הגעתי מסקרנות ואהבת שוקולד ולא מתוך כך ואני בהחלט התאהבתי ואמצתי את המנהג – עד שהמעט שהבאנו מאיטליה נגמר. כאמור קוביה קטנה של זה לצד כוס התה גרמה לי עונג רב (וזה של לינדט היה מוצלח מאוד).

  בניו יורק יש ריכוז של כמה שוקליטירס מצוינים בסוהו ואולי על כך בפוסט נפרד יום אחד..

  וגם אני ועוד חבר כבר מזמן מתכננים לעשות טעימה עיוורת של פייר מרקוליני מול וויטאמר כדי להכריע מי משני השכנים בגרנד סאבלון בבריסל הוא הטוב יותר – אבל צריך בשביל זה איזה תירוץ לסוע לבריסל ..

 •   ביום דצמבר 5, 2006 בשעה 12:24 am

  חבל, דוקא התפנה מקום לאקדמאי אחד בפסטיבל האוכל האחרון בטורינו. היה כרטיס טיסה, היה מלון, רק היה חסר אקדמאי שילהג על אוכל.
  טוב, אולי בעוד שנתיים.
  האנשים בטורינו מלאים בוז לאנשים שעושים שוקולד מחוץ לעיר. אך ברור שיש שוקולטיירים מעולים גם בחוץ. פעם השתעשעתי על המלים פאלאפלייר, חומוסייר ושקשושייר על אותו משקל.
  אני פותח עכשיו אריזה מספר 1034 של גואידו. עשית לי חשק.

 •   ביום דצמבר 5, 2006 בשעה 12:27 am

  כמו במה שכתבתי בעל השולחן, מדוע מפיצים והיבואנים לא מביאים את ה-99 של לינדט, ביחד עם עוד טעמים חדשים שלהם, שאני רואה פרסומות שלהם במצו או בארטה.
  וכמובן, למה החליטו להחרים אותנו לגבי שוקולד 100% של יצרנים אחרים באירופה. אומנם זה טעם נרכש, אבל השוק כאן פתוח ומקבל הכול, ולומד לאהוב. שלא לדבר על כך שבאפייה ובבישול זה ייתנו תוצאות טובות יותר מהשוקולדים הרגילים.
  אני מודה שגם לי היה מוזר בפעם הראשונה לאכול 85% אבל התרגלתי מהר מאוד לדחיפות הקקאויות המוזרה.

 •   ביום דצמבר 5, 2006 בשעה 7:59 am

  איפה אפשר למצוא את מה שכתבה עמליה זיו על "100% גבר", בבקשה?

 •   ביום דצמבר 5, 2006 בשעה 10:10 am

  עמליה זיו, "דנה אינטרנשיונל", חמישים לארבעים ושמונה – גליון מיוחד של תיאוריה וביקורת מס' 12-13 (עורך: עדי אופיר) עמ' 401-411 (1999).

 •   ביום דצמבר 7, 2006 בשעה 12:15 am

  לאוהבי שוקלד מריר אמיתיים – שפרינגלי !
  מומלץ 60% (אם אני זוכר נכון) עם אגוזים.
  לי מגיע משלוח מדי פעם משוויץ… לצערי לא מצאתי את השוקולד הזה בשום מקום אחר.

 •   ביום ינואר 3, 2007 בשעה 11:31 pm

  אייל, על אילו מבין כל המקומות המתמחים בשוקולד שנפתחו לאחרונה בת"א אתה ממליץ?

 •   ביום ינואר 3, 2007 בשעה 11:53 pm

  האמת… לא ממש ניסיתי את המקומות החדשים אף כי אני יודע שיש כמה.. גרמת לי לחשוב שצריך לעשות בדיקה יותר שיטתית של הנושא אז כשיהיה לי קצת פנאי לכך צפה איזה כתבה על כך.. ובכל זאת, אציין שני מקומות בתל-אביב לטובה: רואי שוקולד ביד חרוצים עושה דברים מעניינים, ואם (לא בדקתי לאחרונה( דביר קרפ עדיין עושה שוקולדים לבית הקפה סגפרדו ברחוב דיזניגוף 106אז זה גם מקום מוצלח מאוד גם אם לא חדש. עוד מקום: אם אני לא טועה במתוקה יש שוקולדים של גבריאל שהם גם מצויינים. אוקיי. הצבת בפני אתגר. יש מקומות חדשים שהם סניפים של רשתות בלגים או מקומות אקלקטים שמביאים ממספר יצרנים. אשמח לשמוע לאיזה מקומות התכוונת.

 •   ביום ינואר 4, 2007 בשעה 12:26 am

  גם בדולצה מיה בנווה צדק נהניתי!

 •   ביום ינואר 11, 2007 בשעה 7:49 pm

  http://tinyurl.com/sz3bo

 •   ביום פברואר 2, 2008 בשעה 6:01 pm

  היכן ניתן למצוא בירושלים חנות / חנויות שוקולד בהן ניתן לקנות שוקולד מ 90% מוצקי קקאו ועד 100%
  תודה

 •   ביום פברואר 5, 2008 בשעה 9:38 am

  דורון רוזנבלום כתב פעם שלעולם לא מאוחר להכחיש התמצאות בירושלים, אני חושש שזה נכון גם לגבי. וברצינות, אני ממש לא יודע.

  אני יכול להמליץ בתל-אביב על החנות טרינידד ברחוב אבן-גבירול בערך מול גן העיר. יש הרבה חנויות שוקולד באבן גבירול וזו מהמוצלחות שבהן.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*