ההבדל התהומי שבין תה לבין הלבשה תחתונה

אינני מומחה לסימני מסחר, ולכן לא אוכל לחוות דעה מקצועית על פסק הדין שנתן אתמול בית המשפט העליון בקשר לתביעתה של מועצת התה של הודו נגד חברת Delta Lingerie הצרפתית – שהיא חברת בת של קבוצת Chantelle – בו נדחתה תביעתה של מועצת התה לאסור על רישום סימן המסחר דרג'ילינג לסימון הלבשה תחתונה לנשים ומחוכים וכן רשת חנויות המוכרת אותם. בין הנימוקים שנתן רשם סימני המסחר להחלטה, היתה הקביעה ש"לתה הדרג'לינג אין מוניטין כה רב אשר יכול להיתפס בעיני קהל הצרכנים כגולש גם לתחום ההלבשה". בית המשפט העליון עצמו קבע כי "השוני הרב בין מוצרי הלבשה תחתונה.. ותה… מונע סכנת הטעייה". ויתרה מזאת, במלותיה של השופטת ברלינר: "סימנה של המערערת מייצג סוג מסוים של תה, אשר גם אם הוא בעל מוניטין רב וידוע בכל העולם, המוניטין הוא בקרב אוכלוסיה ספציפית החובבת שתיית תה. סימנה של המשיבה מייצג מוצרי הלבשה תחתונה, אשר מעצם טיבעם מיועדים לחלק מסוים מאוכלוסיית העולם – אוכלוסיית הנשים". "גם במאמץ", המשיכה השופטת, "לא ניתן למצוא דמיון או קרבה בין הלבשה תחתונה לבין תה". בהמשך קיבלה תיזה זו ביטוי בוטה יותר כאשר דובר על "ההבדל התהומי שבין תה, לבין הלבשה תחתונה", ובית המשפט אף הרחיק מעבר לנדרש וחלק על המסקנה לה כן הגיע רשם סימני המסחר, לפיה מדובר בסימן מוכר היטב בישראל: לא פורט בראיות, התלוננה השופטת ברלינר, היכן נמכר תה דרג'לינג בישראל או ראיות אחרות שמעידות על היקף ההכרות איתו. מנגד, למחוז דרג'לינג אין כל מוניטין בקשר להלבשה תחתונה, ולא צפויה פגיעה בכלכלת הודו בשל השימוש בסימן. הסימן אינו נסמך על המוניטין הגיאוגרפי ובית המשפט סמך את ידו על קביעת הרשם כי בהקשר של הלבשה תחתונה "דרג'ילינג הוא שם שרירותי, חסר משמעות".

תה דרג'ילינג – באדיבות Ocha

לא זה המקום לדברי בשבחי תה דרג'לינג.  איזור זה, למרגלות הרי ההימאליה, בו גדל תה בגובה רב (גורם משמעותי ביותר בגידול תה), ושהתה שמגיע ממנו זכה לכינוי "השמפנייה של התה". לא אדון כאן, אם כי מבטיח לעשות זאת פעם אחרת, בהנאות של לבלוב האביב הארומטי והעדין, ולעומתו לבלוב הקיץ המספק תה עם טעמים עגולים עשירים, וגם לא בגנים השונים, שחלקם מצטיינים יותר בלבלוב הראשון וחלקם זכו לתהילה דווקא בזכות הלבלוב השני. בינתיים תוכל לקרוא דווחים מרתקים מהשטח עצמו באחד מבלוגי התה החביבים עלי. על נפלאות התה כתבתי כאן  ואכתוב עוד. כל שאוכל לעשות כרגע הוא לבכות על כך שעכשיו יש לנו חותם רשמי מבית המשפט העליון לעובדה המצערת שלתה הדרג'לינג אין די מוניטין בארצנו, אלא בקרב אוכלוסיה ספציפית החובבת שתיית תה. לאור רמת התה שמוגשת מן הסתם במזנון של בית המשפט העליון, לא צריך להתפלא שזו המסקנה. אני גם יכול לבכות את העובדה שבית המשפט הוציא מתחת ידו משפט  (אף אם בהקשר של הלבשה תחתונה) כמו "דרג'ילנג הוא שם שרירותי, חסר משמעות". דרג'לינג? חסר משמעות? רבבות אוהבי תה ברחבי תבל, כאלה שמחכים כל שנה לתה מהלבלוב הראשון של העונה, מוחים!


דרג'ילינג

 
אפשר גם לתהות האם מפסק הדין עולה ששותי תה ונשים שמתעניינות בהלבשה תחתונה – שתי קבוצות הן אשר לעולם לא יפגשו? מה היתה אומרת על כך הדוכסית מבדפורד ? ואשר להבדל התהומי בין תה לבין הלבשה תחתונה – זהו טקסט שיפוטי כה מקסים שכל מילה שאוסיף תהיה מיותרת.

בקושי יש לנו בתי תה בארץ וכבר מוגשת בימים אלה הצעת חוק לפיה יש לסגור בתי תה בימי אבל. עוד לא התפתחה לה תרבות תה בארץ וכבר מכריזים על דרג'ילנג כשם שרירותי וחסר משמעות. נפלאות התה האיכותי באמת  עוד לא ממש מוכרים אצלנו, אבל, תודה לאל, משפט תה כבר יש לנו.

 

נ.ב. ראו כאן לדיון מעמיק בסוגיה – מארגון הסחר העולמי (תודה לתומר ברודי)

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*