10.12.1948 10.12.2006

היום לפני חמישים ושמונה שנים קיבלה העצרת הכללית של האומות המאוחדות את ההכרזה לכל באי עולם בדבר זכויות האדם. יום קבלת ההכרזה,שבין מנסחיה היו  ג'ון פיטרס האמפרי, פ.ס. צ'אנג,אלינור רוזבלט, רנה קסין וצא'רלס מאליק,  מצויין מאז כיום זכויות האדם הבינלאומי גם בישראל. ההכרזה של 1948, נבנית על מסורת זכויות האזרח שהתגבשה במאה השמונה-עשרה, אך גם מוסיפה לה שני נדבכים חשובים, שניתן לראותם כבאים להתגבר על חוסרים ברעיון הזכויות כפי שהתגבש בגרסה שקדמה להכרזה: הראשון, רעיון האוניברסליות לפיו זכויות אדם משותפות לכל בני האדם בכל העולם; השני, העיסוק הנרחב בזכויות הקשורות לרווחה ולתנאי החיים של האדם, המתבטא בזכויות הרווחה עצמן ובדרישה למשטר סוציאלי ובינלאומי בו יהיה ניתן לממש את הזכויות והחירויות. גם בתוספת נדבכים אלה, הרעיון של זכויות ככלי היעיל ביותר להבטיח את החירות, השוויון והרווחה האנושיים אינו חף ממגבלות וביקורת. אך במיטבו, הוא מייצג את השאיפה והנסיון לייצר כלים שיבטיחו את מימושם של ערכים אלה, ויום זכויות האדם הוא הזדמנות להזכר במרחק הגדול בין אוטופיה ובין מציאות.    

עדכון דרמטי : דווקא היום, ביום זכויות האדם הבינלאומי, מת אוגוסטו פינושה – מהאנשים שהפכו להיות סמל להפרת זכויות אדם, אך שלמרות הליכים משפטיים מתמשכים וארוכים מעולם לא מוצה איתם הדין. עוד בהמשך.

 

כמה מהכותרות המקומיות בשבוע שלפני יום זכויות האדם:

 

עמדה בראש הוועדה שניסחה: אלינור רוזבלט

העוני והמצוקה מתרחבים

עניים בישראל סובלים מרעב, ניתוק חשמל, ו/או מים ורבים צופים שגם ילדיהם יהיו עניים.

שבעה ימי מאסר בגין פציעה קשה

חייל שפצע קשה פלסטיני במחסום לאחר שזה העיר על כך שדרשו מנשים למשש את גופם, נדון לדין משמעתי – ארבע עשר יום, מתוכם ריצה שבעה ימים.

תנאים בלתי נסבלים בהוסטל

בהוסטל לאנשים עם פיגור שכלי – רעב, מקלחת במים קרים, ומדריכה אחת לעשרים ושלושה אנשים.

השפלות בנתב"ג

ד"ר נאדרה-שלהוב קבורקאין נאלצה לוותר על נסיעה לכנס בחו"ל לאחר בידוק משפיל בנתב"ג.

לא לפליטים מהשמדת עם – בישראל

התיקון המוצע לחוק האזרחות ימנע את הכניסה לישראל של פליטים מרצח העם בדארפור.

פליטים שכן בישראל – בכלא

120 פליטים מדארפור בכלא. למה פליט צריך להיות בכלא?

דורשים להגדיל את סל התרופות

דרישה למנגנון עדכון מובנה – כיום הדבר תלוי כל שנה ברצונה הטוב של הממשלה.

הרס בתים של בדואים

17 בתים של בדואים נהרסו בנגב.

הפליה בתחום הנישואין

הכנסת הצביעה בקריאה טרומית ברוב דחוק בעד הצעת חוק מפלה ועוקף בג"צ שאם יתקבל יאסור רישום של נישואין של בני זוג מאותו מין שנישאו בחו"ל.

לא מקבלים ארוחה

רק מחצית מהילדים הזכאים לארוחה בבית הספר במסגרת מפעל ההזנה מקבלים אותה.

 

לא רק ביום זכויות האדם:

האגודה לזכויות האזרח בישראל * אמנסטי אינטרנשיונל * משמרת זכויות האדם * רופאים לזכויות אדם * גישה * המרכז לזכויות כלכליות וחברתיות * מרכז אדוה * שדולת הנשים * קו לעובד * בצלם * סיכוי * מוקד סיוע לעובדים זרים * עדאלה *  במקום * המוקד להגנת הפרט * הל"ה * מחויבות * הועד הציבורי נגד עינויים * אחותי * איתך * הקשת הדמוקרטית המזרחית * התוכנית לחינוך משפטי קליני – אוניברסיטת תל-אביב * הבית הפתוח * אגודת ההומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרס * IGLHRC * OXFAM * COHRE * שומרי משפט – רבנים לזכויות אדם * הועד נגד הריסות בתים * יש דין * מחסום WATCH  * ארגון הנוער הגאה * חוש"ן * קל"פ * Al-Haq * מרכז פלסטיני לזכויות האדם * אגודת הארבעים * מוסאוא

(רשימה חלקית)  

 

 

בלוגים למען זכויות אדם

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*