לערבים אין עם מי לדבר

עקיבא אלדר כותב היום בהרחבה על היוזמה הסעודית. אותה הצעה של הליגה הערבית לשלום מלא במזרח

עדכון 12.3.2007 

"הארץ" מדווח: הממשל האמריקאי מקיים מגעים עם ישראל וסעודיה בנושא היוזמה הסעודית. ראש הממשלה אמר אתמול שצריך להתייחס "מאוד ברצינות" ליוזמה.

נקווה לטוב.

התיכון שכוללת נסיגה ישראלית לגבולות 1967 ופתרון צודק בהסכמה לבעיית הפליטים הפלסטינים  (כלומר לאו דווקא זכות השיבה שאלדר מדגיש שמאז 2003 לא מוזכרת בהחלטות הליגה הערבית). כדאי לקרוא. העסקה אמורה לכלול הסכם שלום ויחסים נורמלים של כל מדינות ערב עם ישראל.

להצעה זו, שנמצאת על השולחן מאז שנת 2002, עומדים כנראה להצטרף איראן, סוריה והחמאס. ומי דוחה אותה? אותה מדינה שמסרבת לנהל מו"מ עם סוריה ושפספסה את ההזדמנויות לנהל מו"מ עם הממשלה הפלסטינית (בייחוד בתקופה שבין מות ערפאת לעליית ממשלת החמאס). ישראל מעדיפה כנראה את דרך הצעדים החד-צדדים והכח, ולערבים, מסתבר, אין עם מי לדבר. בפעם הבאה שתתהו מדוע אין שלום באיזור, אל תשכחו את זה, ותזכרו שיש אלטרנטיבה: ישראל יכולה להצהיר על פתיחת משא ומתן מיידי עם הליגה הערבית וחברותיה על בסיס הצעה זו, ואולי להגיע לשלום איזורי כולל.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום מרץ 6, 2007 בשעה 4:02 pm

  סליחה על הפרסום העצמי, אבל הנה נוסח ההצעה + דיון עליה: http://www.haayal.co.il/story?id=948&NewOnly=2

  אצטט כמה שאלות משם:
  1. למה שישראל תסכים לקווי 4 ביוני ולא קווי שביתת הנשק? מדוע ישראל צריכה להסכים לכיבוש הלא-חוקי של קו המצוקים על ידי סוריה?
  2. למה שישראל תסכים להתנערות החד-צדדית של מדינות ערב מהאחריות כלפי הפליטים הפלסטינים (על ההגדרה המרחיבה שלהם, דהיינו, כל מי שהוא צאצא של מי שהיה בשטח המנדט בשנת 1946, כלומר, כולל הרבה מהגרי עבודה) בשל איזו טענה מעורפלת על "נסיבות מיוחדות"?

  בתור עמדות פתיחה למו"מ זה אולי לא רע: להתחיל לדבר על חילופי שטחים, ועל שילוב מדינות ערב בפתרון בעיית הפליטים, וזה לפני שדיברנו על הרכוש היהודי שנשאר במדינות ערב. צריך לראות לאן אפשר להגיע מהן.

 •   ביום מרץ 6, 2007 בשעה 11:24 pm

  זמן ללחוץ על אלה שמתיימרים להנהיג
  ללכת בכיוון הזה
  ר' דוגמה כאן
  http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=264271&blogcode=5938791

 •   ביום מרץ 7, 2007 בשעה 7:00 am

  ערן, היוזמה הסעודית לא חייבת להיות מה שיחתם בסיכומו של דבר מילה במילה. אבל הייתי מצפה שיותר מלומר שיש שם דברים מעניינים, ישראל היתה מודיעה מיידתית על נכונותה לפתוח מו"מ על בסיס זה, תוך שברור שבמו"מ אפשר להביע הסתייגויות מסוימות ולדון בדברים. אם כיבוש לא חוקי, הרי שאנו פותחים הרבה שאלות גם על מה שישראל כבשה עוד ב 1949 ולכן יש יתרונות אולי לקו 4 ביוני, אבל אלו הם פרטים שנראים לי שאפשר לדבר עליהם. ואיתי – כן, צריך.. מתי תודה על הלינק ועל כך ששמת את מה שאני לא שמתי – הנוסח המלא..

 •   ביום מרץ 8, 2007 בשעה 3:40 am

  כשחוליגנים שטופי דת מתנהגים ככה
  http://news.walla.co.il/?w=//1073516

  לא ייאמן. קצת אחרי שאותה מטורפת, שצריך היה לזרוק לבית הסוהר, מכנה את אותה ערביה חברונית "שרמוטה", הילדים שלה ושל שכמותה ממשיכים בלא מפריע.

 •   ביום מרץ 8, 2007 בשעה 9:35 am

  בזמנו הבעתי חשש אחרי פרשת ה"שרמוטה" שהדברים לא ישתנו. מהסרט עולה שאולי בכל זאת הצבא קצת יותר פעם הפעם? אבל שוב, קל לנו להאשים "חוליגנים שטופי דת" ובכך לזכות אותנו, ממשלת צבא משטרת ואזרחי ישראל שנותנים לזה להתרחש.

טרקבאקים

 • מאת האתר של מתי שמואלוף ביום מרץ 7, 2007 בשעה 12:02 am

  כך או אחרת, את כדור השלג המתגלגל ברגע מוזר זה אפשר וצריך לעצור עכשיו – למענם של אזרחים פלסטינים, ישראלים ולבנונים "מן השורה". שאלת ביליון הדולר היא כמובן איך עושים את זה. האפשרות העכשווית הכי ריאלית ל

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*