אם הקירות יכלו לדבר: חוק הירושה ובני זוג מאותו מין

היוזמה לחוקק מחדש את חוק הירושה כך שבסעיף ה"ידועים בציבור" שלו שוב יהיה כתוב "איש ואשה", ולא נוסח ניטרלי מבחינה מגדרית, מסכנת את זכויותיהם של בני זוג מאותו מין.

עמדו על כך בהרחבה והסבירו  את הנושא היטב מאמר המערכת של הארץ מהיום, עו"ד דן יקיר, ועו"ד דורי ספיבק. האחרון הוא זה שהצליח לשכנע את בית המשפט המחוזי לפרש את החוק הנוכחי כחל על בני זוג מאותו מין. שלושתם מסבירים מדוע זה יהיה קשה בהרבה לעשות כן לו החוק יחוקק מחדש באותו נוסח. מאחר וקריאת שלושת מאמרים אלו מסבירה את הסוגיה בצורה כה ברורה ומדוייקת, ארשה לעצמי להסתפק בהפנייה אליהם.

יש לקוות שהנוסח החדש לא יחוקק – כפי שיתכן שיקרה – אם כי גם לפי הדיווחים האחרונים כנראה שאין כוונה לחוקק את הנוסח השוויוני שהציעה ועדת טירקל, אלא פשוט לא לחוקק כלל מחדש את פרק הירושה. מבחינה זאת גם אם אכן לא יחוקק שוב הנוסח המפלה, ובכך תמנע הפגיעה הקשה שהיתה עלולה להיות בזכויות של בני זוג מאותו מין, הרי שיהיה גם מטריד מאוד אם הנוסח השוויוני לא יחוקק, ואם נלמד שאי אפשר לחוקק כיום בישראל חוק שוויוני בנושא זה.

אחת הדרכים הטובות ביותר להמחיש את הסוגיה בה אנו עוסקים, היא לצפות בסרט אם הקירות יכלו לדבר 2.(אפשר להשיג, גם עם תרגום, בספריות וידאו/די.וי.די. כמו האוזן השלישית). בסיפור הראשון מבין השלושה שבסרט, אנו רואים את סיפורה של אישה (וונסה רדרגייב משחקת אותה נפלא) שבת-זוגה מתה באופן פתאומי, ולפתע היא מגלה שהאחיין של בת-הזוג ומשפחתו הם היורשים של הבית בו הם גרו יחדיו  שנים ארוכות, אך מעולם לא טרחו לרשום אותו על שם שתיהן (וגם לא לעשות צוואה). בסרט כמה סצינות ממש קורעות לב, כאשר האחיין ומשפחתו מתייחסים לבית ולחפצים עמוסי הזכרונות הנמצאים בו כשלהם. מומלץ לראות, ומומלץ להראות לכל מי שלא מבין את חומרת ההצעה.

 

וכן, אני חייב גם לכתוב משהו בעניין בילעין כמובן. בהמשך… יתכן, ועוד מוקדם לקבוע, שיש, עם כל ההבדלים, משהו משותף לשני הנושאים האלו, בכך שהם ממחישים שמאבקים ממוקדים ומאורגנים היטב בנושאים נקודתיים עשויים להצליח. וגם זה לקח בעידן בו יש הרבה ייאוש מהפוליטיקה ומה"מצב".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום ספטמבר 5, 2007 בשעה 9:25 am

  שהדרישה לשינוי חוק הירושה באופן שיובהר כי גם בני זוג מאותו מין יכולים להוריש כמו זוגות אחרים מוצדקת .
  השאלה היא מה עדיף
  א. להגיש את החוק בנוסח המתוקן ולהסתכן שהכנסת תחזיר את הנוסח הישן ואז בוודאי שפרשנות ליברלית תהיה בלתי אפשרית
  ב. להעביר החקיקה בנוסח הישןהקיים כיום,תוך ידיעה שכבר קיימת אפשרות פרשנית אחרת-
  ג. להקפיא הליכי חקיקת בכלל או לא לכלול את חוק הירושה בקודקס האזרחי
  אני בכלל לא בטוח שהדרישה לנסות ולהעביר את הנוסח המתוקן היא הנכונה ביותר מבחינת הקהילה ההומו לסבית
  מכל מקום נראה לי שרצוי שיתקיים דיון מסודר בין חברי הקהילה ותתקבל דעה מגובשת

 •   ביום ספטמבר 5, 2007 בשעה 10:22 am

  כמובן שהמצב האידיאלי היה זה שההצעה הוגשה בהתחלה על ידי משרד המשפטים בנוסח הטוב ואז אילולא ההבטחה לשס וכל המהלך הזה יש סיכוי טוב שכשהצעה הממשלתית זה היה עובר.

  היו אגב דיונים בפורומים שונים לרבות במפגש של ארגוני הקהילה השבוע באגודה בתל אביב, למרות שאני מסכים שהם עוד לא מיצו את כל הסוגיות

 •   ביום ספטמבר 5, 2007 בשעה 10:23 am

  ביננו אולי אין מחלוקת אבל כנראה שיש מחלוקת.. למרבה הצער… אחרת לא היינו בכלל בדיון הזה…

 •   ביום ספטמבר 5, 2007 בשעה 1:19 pm

  אז אתה עם ההשכלה שלך מוטב שתשקיע בכתיבה על חוקי הירושה הקיימים, כלומר הלא קיימים לגבי סמי עופר וכיו"ב, שמאיינים לחלוטין את הערך של השיטה הנקראת דמוקרטיה.
  נראה לי שהפתרון הסביר והמציאותי הוא זה שמציע העיקרון היהודי – פעם בכך-וכך שנים שנת שמיטה, רי-שאפל. הרי אם זה לא יקרה בטוב אז זה יקרה ברע, והתפקיד של המקצוע הנקרא משפטים הוא למנוע כאוס ושפיכות דמים, לא?

 •   ביום ספטמבר 5, 2007 בשעה 7:12 pm

  אפילו אם הבעיה נותרת בתיאוריה בלבד, די בכך שעודנו עוסקים בשאלת ההכרה בזוגות חד מיניים בישראל של 2007.

 •   ביום ספטמבר 6, 2007 בשעה 6:04 am

  היא הכוונה של שר הפנים, מאיר שטרית (קדימה) לאזרח חלק מפליטי דרפור.

 •   ביום ספטמבר 21, 2007 בשעה 10:43 pm

  תוכלו לקרוא כאן דיווח על פגישה שנכחתי בה עם שר המשפטים וההתחייבות שלו לא לחוקק את הנוסח המפלה

  http://www.gogay.co.il/today/files/5757.asp

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*