מהארקטיק מנקיז ועד צ'צ'יליה ברטולי – יומן מוזיקלי לסוף 2007

אחרי מגוון נאה של הופעות שקידמו את פנינו בלונדון, בחודשיים האחרונים זכיתי לראות כאן עוד כמה הופעות מצויינות, שלא זכו לפוסט משלהן, אבל היום האחרון של 2007 הוא זמן נאה לרשומת יומן שתתן להן את הכבוד הראוי. כידוע, מגוון המוזיקה שיש בלונדון עשיר וכמעט נראה לעתים כאינסופי.

אז הנה יומן קצר:

 

23.11.2007 את ה Rumble Strips הכרנו לראשונה דרך מרק רונסון שאירח את הסולן שלהם צרלי וולר בהופעה הבלתי-נשכחת שלו ב"אלקטריק פרומז". אז שר וולר גרסת כיסוי מהממת ל Back to Black של אימי ווינהאוס. בסיום, לא היה קשה להשתכנע מהמלצתו של רונסון ללכת ולקנות את הדיסק שלהם, ועכשיו כשהוא מתנגן אצלי באופן קבוע, אני מצטרף להמלצה הזו. להופעה בקרלינג אקדמי איזלינגטון (או במלים אחרות חמש דקות מהבית), הם מביאים את מוזיקת הפופ-רוק עם השפעות הסקא שלהם. שירים על דברים כמו בניית סירה, על כך ש"זה רק זמן" והוא יכול לעבור, או על האופניים שהם לא אופנוע. שירים שהם לעתים שירי ה"לוזר", אבל עם הרבה יותר הומור ואירוניה עצמיים מבק או רדיוהד של ימי "קריפ". יש כאן על הבמה חטיבת קצב יוצאת מן הכלל שנשמרת גם כאשר הבסיסט ונגן כלי ההקשה מתחלפים לעתים בתפקידים. הופעה מצויינת.

 

The Rumble Strips

 

 

1.12.2007 אחרי שהובהר – ואולי לטובה – שה Smiths לא יתאחדו, הרי שהגיע הזמן לראות את להקת המחווה The Smiths Indeed. באתי להופעה שלהם (שוב באותו מועדון שנמצא חמש דקות מהבית) ברגשות מעורבים. להקות מחווה יכולות להיות צל חיוור של המקור, או מוקד למסיבת מעריצים מקסימה. כאן, אף כי ברור שהזמר אינו מוריסי והלהקה אינה הסמיתס, ואין שום ציפיה שזה יהיה כך, מתגשמת התחזית האופטימית. להקת המחווה הזו נותנת למעריצי הסמיתס מסיבה מקסימה.  (לא כמו ערב המחווה בסינמה פאראדילדו אבל כמעט:)), ולא מסתפקת בלהיטים המובנים מאליהם אלא נוברת עמוק בקטלוג של הרביעיה הקסומה ממנצ'סטר.

 

לא צילמתי את מוריסי, וגם לא כפיל או מתחזה שלו: זו להקת מחווה

 

אף כי הסולן מהנהן בראשו בשלב הבקשות כשאני לוחש באוזנו How Soon Is Now? הרי שהלקה לא מבצעת את השיר הזה, והשאלה ממשיכה להדהד… אך כך זה נראה כשהם שרים את את עוד אחד מהשירים האולטמטיבים של הסמיתס, ביחד עם הקהל:

 

6.12.2007 ת'רסטון מור, האיש והאגדה, הפעם לא כחלק מסוניק יות' אלא בהופעת סולו ב"סקאלה" עם חומרים מאלבום הסולו המצויין שלו. כידוע מדובר באחד מהאנשים החשובים במוזיקה העצמאית בארצות הברית ובכלל, גיטריסט מוכשר ביותר, שנותן הופעה נפלאה. אחרי ההדרן הוא מחליף את הגיטרה האקוסטית בחשמלית, ונותן סט של שירים מהאלבומים האחרונים של סוניק יות', ולרגע זה נראה שהוא שוב בן עשרים….

7.12.2007 במרכז ה"בארביקאן", בילי באד, האופרה הידועה של בנג'מין בריטן שנכתבה בעקבות הסיפור שכתב מלוויל. אבל הערב, האופרה מבוצעת בצורת קונצרט: היא לא מומחזת על הבמה, אלא מושרת בלבד על ידי להקה מצויינת, שהכוכב שלה הוא הטנור הידוע איאן בוסטרידג'. גם התזמורת הסימפונית של לונדון על הבמה (ולא מתחבאת ב"פיט"). הבחירה להציג את "בילי באד" בצורה הזו, בלי המחזה, תפאורה ותלבושות של אופרה, מבליטה את המוזיקה והשירה, ועושה ליצירה המקסימה הזו חסד. חוויה מוזיקלית מקסימה.

 

9.12.2007 מה עוד לא נאמר על ה"ארקטיק מנקיז"? מה אוכל לחדש? הייתי מעדיף לראות אותם במקום קצת יותר קטן מ"אלכסנדרה פאלאס", אבל גם כאן, וגם אחרי שהפכו ללהקת האינדי-רוק הכי הכי, הם עדיין מופיעים בצניעות מרשימה. הם לא הפכו ללהקת איצטדיונים, ונשארים "שתי גיטרות בס תופים", כאילו עדיין היו ילדים אלמונים ששמו כמה שירים ברשת… מיטב השירים משני האלבומים הנפלאים שלהם, ובאמצע כמה משפטים של אלקס טרנר שאני חושב שרק אני לא מבין, אבל קורא למחרת בעיתון שאת המבטא היורקשרי שלו רוב הקהל לא מצליח להבין. אז הנה, תמונה אחת וקליפ קצר אחד יהיו במקרה הזה שווים הרבה יותר מאלף מלים שלי שיקשו לתאר את האירוע…

 

הארקטיק מאנקיז בהופעה באלכסנדרה פאלאס כפי שהצלחתי לצלם מעל ראשי הקהל המתלהב…

 

 

19.12.2007 עוד אחת שנאמר עליה כבר הכל… שוב ב"בארביקאן", והפעם צ'צ'יליה ברטולי…. הזדמן לי פעם לראות אותה במילנו, אך כאן הערב הדיווה הזו עושה ערב מחווה לדיווה אחרת. ברטולי עושה מחווה למאריה מאליבראן, זמרת אופרה ודיווה בפני עצמה שפעלה במאה התשע-עשרה. היא מבצעת קטעים מאופרות שמאליבראן השתתפה בהן, ושרה, כשהיא מלווה בתזמורת La Scintilla הנפלאה מציריך, קטעים של מנדלסון, רוסיני ואחרים. נגן הקלרינט של התזמורת המלווה, רוברט פיקאפ מבצע סולו נפלא של דוניצטי. בהדרן מצטרפים לברטולי נגני פלמנקו שמבצעים איתה קטעים מאופרה שכתב אביה של מאליבראן, הטנור האנדלוסי מנואל דל פופולו וינסנט גרסיה. השילוב של ברטולי ושל המוזיקאים שמופיעים איתה כאן הערב נותן חוויה מוזיקלית קסומה, וברטולי,  ושמלת השובל הארוך כל כך שלה, נהנים מהערצת הקהל.

 

2007 מגיע לסיומה. בתוכנית ל 2008 בין היתר: מוריסי, ניל יאנג, לורי אנדרסן, הפט שופ בויז… המשיכו לעקוב!  שתהיה לכולכם/ן 2008 מצויינת.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 7:04 pm

  קנאה עזה אחזה בי למקרא הפוסט הזה. הרפרוף על כל הלינקים שהיה מענג כה ובעיקר מצער כי גופי במזרח וליבי בסוף מערב או לפחות בלונדון.

  אבקש גם דיווח מחזית הNFT וה-South Bank

  Happy New Year

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 7:11 pm

  אסתי
  כפי שאת יודעת אפשר לבלות את כל החיים בצפייה בסרטים ב NFT
  אבל האמת שחוץ מקצת בפסטיבל הקולנוע
  – ראי כאן בתגובות –
  טרם ביליתי שם כמו שצריך… מה אפשר לעשות, צריך גם לעבוד…

  אבל כשיהיה מה לדווח – מבטיח…

  גם לורי אנדרסון וגם הפט שופ בויז יהיו בבארביקאן (שממוקם מרחק הליכה לא ארוכה מדי מביתנו) כך שבהחלט תשמעי דיווחים( נוספים משם!

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 7:11 pm

  ראי כאן
  היה אמור להפנות לכאן
  http://www.notes.co.il/gross/37699.asp

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 8:23 pm

  לפחות אני יכול לישון בשקט שלא משעמם לך שם 🙂

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 8:40 pm

  סחתן סחתן
  אני מקנא
  סחתן במיוחד על ת'רסטון מור המצויין ועל הארקטיק מאנקיז האנרגטיים
  כייף לך
  תודה על הפוסט
  שנה טובה

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 9:10 pm

  תודה תודה… לצערי לא שמרתי כרטיסים בצורה שיטתית כמוך למען פוסט על כמו זה שעשית לאחרונה, אבל כמו שכתבתי לך ש ם היית מאמין שהיינו באותה הופעה של בואי במילטון קיינס?

 •   ביום דצמבר 31, 2007 בשעה 11:32 pm

  happy new year guys!
  Missin you here.
  Gahl and Roy

 •   ביום ינואר 1, 2008 בשעה 11:03 am

  בהספק כל כך מרשים עוד לא נתקלתי! שגם 2008 תהא מלווה בכל כך הרבה חוויות ובילויים

 •   ביום ינואר 1, 2008 בשעה 1:39 pm

  רועי, גל, ארז, תודה…!

  ארז – אתה יודע, אנו כאן לא לנצל, אז צריך

  להספיק:)
  וזה עוד אחרי הרבה ויתורים:)

  רועי וגל – אני מבין ש 31.12 נתן סיבות רבות לחגיגה:) דיברתי עם ההורים המאושרים…

 •   ביום ינואר 1, 2008 בשעה 8:32 pm

  אופס היה צריך להיות "לא כאן לנצח" כמובן..

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*