שחר של יום חדש

הפעם זה יכול להיות באמת שחר של יום חדש. לא רק בגלל שברק אובמה התנגד למלחמה בעיראק, לא רק בגלל שהוא העז לומר לג'ו השרברב שצריך לחלק את העושר. לא רק בגלל הרקע המיוחד כל כך שלו והמשמעות הסימבולית העצומה של בחירתו. לא רק בגלל שהוא אחד הפוליטקאים הכי אינטליגנטים וכנים בעידן המודרני.(ולא רק בגלל ששנינו בוגרים של אותו מוסד מיתולוגי משהו בו למד אובמה משפטים :)) בפוסט הקודם שמתי קישור לנאום המפורסם שלו מ-2004. למען מי שהחמיץ, הנה נאום נוסף של אובמה, הנאום ההיסטורי שנשא במרץ 2008 במהלך מערכת הבחירות על שאלת הגזע באמריקה. רק בזכות הכנות הזו, האומץ הזה, היכולת הזו, הייתי בוחר אותו לנשיא העולם. אני שומע  עכשיו ברקע את טרייסי צ'פמן אומרת בשידור חי שמעולם לא חשבה שתזכה בחייה לראות שחור נבחר לנשיא. וכמובן שהיא צודקת. אבל הדבר המדהים באובמה בהקשר הזה הוא היכולת שלו לאחד בוחרים מכל הגזעים, להיות מעבר לגזע,  לדבר על המאחד, וזאת בלי למחוק בכלל את סוגיית הגזע ובלי להתכחש לה. ואולי ג'ורג בוש והממשל הנוראי שלו היו נחוצים כדי שנגיע לרגע הזה. לשם שינוי אפשר ללילה אחד לקנא בפוליטיקה האמריקאית. אובמה לא יוכל בוודאי למלא את כל התקוות שתולים בו, והוא גם, צריך לזכור, פוליטיקאי שתלוי במנגנוני כוח וכסף. ובכל זאת, יש את כל הסיבות להאמין שזה יהיה שונה מאוד מכל מה שראינו עד כה.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 7:35 am

  יש את הסיבות להאמין, אבל בכל מקרה, האפקט של מה שקרה היום יהדהד, עוד מעבר לזמן הזה.

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 9:08 am

  יש לי רגישות לביטוי הזה: "שחר של יום חדש" כי בפעם האחרונה שפוליטיקאי השתמש בה לקח לו בערך חמישה עשר חודשים להשאיר אחריו מחנה פוליטי גוסס ומדינה חרוכה. נו טופ, מאחר וברק האמריקאי לא נישא עד כה על גל של שאננות יתר, ונדמה לי גם שאינו שוביניסט או הומופוב כמו אותו "שחר של יום חדש" הישראלי, נקווה שלא יכזיב. בייחוד עם החדשות הרעות שמגיעות כעת מקליפורניה .

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 10:22 am

  בקרוב בישראל?

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 11:43 am

  הרבה עלול להשתנות בנוף ובמעשים כשאתה מביט על העולם מחלונות הבית הלבן. עם כל השמחה והתקווה – המבחן שרק אחריו הייתי רוצה אותו נשיא העולם מתחיל רק עכשיו

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 2:19 pm

  יג – אכן השתמשתי בביטוי הזה באירוניה לאותו שימוש בו שראינו למה הוביל, ואמרתי שהפעם זה יכול באמת להיות.. כלומר להבדיל מאז!

  וחיים – אכן.. וגם אובמה ציין הבוקר שהשינויים שצריך לעשות הם כאלה שאי אפשר לעשות מייד ואף ספק אם בקדנציה…

  ואשר לקליפורניה, אכן מדאיג ומדכא לגלות שהצעה 8 לתיקון חוקת המדינה
  כך שתאסור על נישואין של בני זוג מאותו מין ותאיין בכך את הפסיקה שקבעה שהאיסור על נישואין כזה הוא מפלה, צפויה כנראה לעבור- אם כי זה עדיין להבנתי לא סופי. אפילו מוזר מבחינות רבות.

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 3:11 pm

  הייתי שמח לו הייתי מאמין שיש בכוחו של אדם אחד, גם אם הוא נשיא ארה"ב, להביא לשינוי אמיתי. בסופו של דבר מי שמדבר אחרון בארה"ב הם בעלי ההון, ולא נראה לי שהם ימהרו לשנות את אופן חלוקת ההון

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 4:14 pm

  גם אני שמח בבחירת אובמה, ומסכים עם כל מילה בהסתייגות אחת: היה מה לקנא בשיטה הדמוקרטית, גם אם אובמה לא היה נבחר, וזאת משום שגם נשיא גרוע כמו בוש חייב ללכת הבייתה אחרי 8 שנים לכל היותר. אין מצב שפוליטיקאי רודף את המדינה עשרות שנים, כמו בארץ, וחוזר בגילגולים שונים כשר, ראש ממשלה, (סגן בכיר או אחר לראש הממשלה)וכדומה. נכון, זה גם עובד הפוך, והמשמעות של החוק האמריקאי היא שאם יש נשיא נפלא, מפסידים את שירותיו כעבור 8 שנים רק בגלל החוק, אבל אולי זה מחיר ששווה לשלם כדי שיהיה סוף להתעללות של מנהיגים גרועים, טיפשים ומושחתים כמו בוש. על כך שיש רק הזדמנות אחת לנשיא בארה"ב, על כך אני מקנא בשיטה האמריקאית.

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 4:37 pm

  נועם – לא אני לא מצפה שתהיה מחר מהפכה סוציאליסטית, אבל צריך להיות שמח בכל מקרה. ברור שיש מגבלות רבות על מה שנשיא יכול לעשות, אבל זה שלא תהיה מהפכה סוציאליסטית לא אומר שלא יהיו הבדלים. מדיניות המסים של בוש היטיבה עם העשירים ולפי מיטב הבנתי מדובר היה בהטבות זמניות שמקיין היה צפוי להאריך ואובמה לא. אז צפויים הבדלים במדיניות המסים. צפויים הבדלים במדיניות החוץ, הלא אובמה התנגד למלחמה בעיראק. אובמה הוא נשיא שבכל הנאומים המרכזיים שלו, לפני ואחרי שנבחר, הזכיר את האזרחים הגייז של ארצות הברית. והוא בעד שוויון במסגרת איחודים אזרחים גם אם מתנגד לנישואים. אובמה ימנה שופטים לבית המשפט העליון שיתמכו בזכויות אזרח. מקיין היה עושה ההפך. אז זה שכוחו של נשיא מוגבל, זה שלא תהיה מהפכה, לא אומר שלא יהיו הבדלים משמעותיים, ולכן צריך להיות שמח. הגישה הזו שאין הבדל בין השמרנים לליברלים מוטעית לדעתי. וכבר ראינו בתקופןת של ריגן, בוש האב והבן ותאצר כמה נורא יותר בשלטון שמרני.

  צביקה – אכן יש ערך לחילופי שלטון להבדיל מהשיטה אצלנו. מנגד אנו גם יודעים שבמנגנון האמריקאי יש דברים רבים אנטי דמוקרטים שנועדו להגביל דמוקרטיה. וזו עוד סיבה שהנצחון של אובמה מיוחד כל כך.

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 4:54 pm

  לא רוצה להרוס את החגיגה, אבל ראו בקישור הבא
  איזה חוקים/תיקונים מדאיגים עברו אתמול בקלפיות
  http://www.nytimes.com/aponline/us/AP-Ballot-Measures.html?_r=1&oref=slogin
  נדמה לי שהדבר היחיד המשמח בשלב הזה הוא שבשנה הבאה בהרווארד שימוש במריחאונה (אם כי לא מכירתו) יהיה חוקי )
  אייל, כתבת פעם את דעתך בנושא איחוד/נישואים? הייתי מאוד שמח לקרוא מה אתה חושב על הסוגיה

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 5:27 pm

  אכן זה חדשות מטרידות מדאיגות ומעצבנות.
  התוצאה בקליפורניה לא סופית ורשמית אבל ידועה.
  לגבי נישואים כתבתי כמה פעמיים כמו למשל כאן

  http://www.notes.co.il/gross/25520.asp

  http://www.notes.co.il/gross/25599.asp

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 5:34 pm

  נ.ב. מה שמעודד שבקרב אנשים מתחת לגיל שלושים היה רוב מובהק בקליפורניה נגד הצעה 8
  http://edition.cnn.com/ELECTION/2008/results/polls/#CAI01p1

 •   ביום נובמבר 5, 2008 בשעה 9:44 pm

  אייל, לא ניסחתי את שאלתי כראוי. ציינת בתגובתך שאובמה תומך באיחודים אזרחיים אך לא בנישואים. קראתי פעמים רבות על דעותיך בעניין נישואים אבל בעיקר מעניינת אותי תגובתך לשאלה שמעסיקה אותי מאוד וטרם החלטתי מה דעתי עליה והיא סוגיית האיחודים – האם מדובר בסוג של מוסד שדומה לנפרד אבל שווה או במסגרת חדשה לגמרי שאינה כפופה לניצול נשים וכדומה. מאחר ואני מכיר את הדיון לעומקו אשמח אפילו לתגובה קצרה של דעתך בנושא. תודה.

 •   ביום נובמבר 6, 2008 בשעה 2:24 am

  אוקיי הבנתי
  אכתוב על זה אחר כך עוד כי זה נושא גדול. אולי אפילו בפוסט נפרד.

 •   ביום נובמבר 12, 2008 בשעה 6:20 pm

  Obama's victory has a healing power – it is already seem to be taking effect on the streets – where life happens.
  It touches our collective subconscious and fills it with a sense of pride, self worth, comfort and inspiration – especially in communities of color.
  It validated and inspired possibility and hope that lowers the sense of alienation , distant and mutual animosity between people of different races.
  I'm confident this "mending" element will breed a healthier generation.

  Obama in his speech in 2004 and in his acceptance speech from last week – was very clear and inclusive when he mentioned "our gay and lesbian brother and sisters" – like no one before.

  Regardless of how things will turn out in this term and the next- change has already happened.

 •   ביום נובמבר 12, 2008 בשעה 7:53 pm

  ליאור תודה, ואכן שינוי השיח שאתה מתאר, כולל בנאומים של אובמה, גם הוא כבר חשוב. עכשיו נקווה ליותר!

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*