סתם פרט קטן שכדאי לתת על עזה – ועל שלושת הקופים (ועדכון עם קריאה דחופה לסיוע בנושאי רפואה)

Hebron gotten me so upset, Bilyin made me lose my rest, And everybody knows about Gaza goddam – במחווה לנינה סימון.

 

הגנרטורים בבית החולים "שיפא" בעזה מקולקלים בחלקם. בשנה האחרונה אי אפשר היה לתקנם. למה: ישראל אוסרת על הכנסת חלקי חילוף.

כך על פי הארץ מהיום.

זה בנוסף למחסור הכללי בחשמל, במים, בתרופות.

כן, והנה זה רק מוכיח את כל מה שכולם אומרים: ישראל יצאה מעזה. ישראל לא שולטת בעזה מזמן. העזתים אשמים בגורלם.

רק דבר אחד הורס את האידיליה הזו:

מאוד מעניין שהמדינה שכבר כביכול לא שולטת בעזה, היא זו שיש לה את היכולת לשלוט בחשמל ובאספקת הדלק. מוזר, לא?

ולמי שלא יודע – ממעבר רפיח שבין מצרים לעזה אסור להכניס סחורות. זה אושר במכתב של דובר צה"ל ומעוגן בהסכם בדבר מעגן רפיח. אם אתם רוצים אסמכתאות תמצאו את כולן בדו"ח גישה (ויש עוד הרבה מידע באתר של גישה) שהפניתי אליו כאן.

אז כן, מצער מאוד שיש חמאס, מצער מאוד ואפילו חמור מאוד שיש קסאמים (אם כי יש להזכיר את האחריות הישראלית להפרת ה"רגיעה" לאחרונה). אבל אם עוד פעם אחת אני אשמע את הטענה המופרכת שישראל כבר לא שולטת בעזה, שאין לה שליטה על מה שקורה שם, שאין לה אחריות, אני אצליח להתפעל מחדש מהיכולת של אנשים לעצום את עיניהם לעובדות. כי איך אפשר לומר שהמדינה לא שולטת בשטח שהיא קובעת האם וכמה דלק, חשמל, מים ותרופות יהיו בו? ומעבר לזה, מה ההגיון הגאוני באיסור על הכנסת חלקי חילוף לגנרטורים שבבית החולים?

 

אז פינו את ההתנחלויות. נפלא. האם נשכחה העובדה שהתנחלויות מלכתחילה לא אמורות להיות בשטח כבוש על סמך המשפט הבינלאומי? אז הצבא כבר לא יושב בתוך עזה. אבל ישראל מצאה דרכים הרבה יותר מתוחכמות כנראה לשלוט בה בלי להיות בה.

 

ובינתיים בחברון אנו עדים סוף סוף לדיווח על אלימות המתנחלים – מהסיבה הפשוטה שהיא מופנה הפעם כלפי חיילים. מעניין שאחרי לילה של מהומות איש לא נעצר! תארו לעצמכם מה היה קורה לו היו אלו פלסטינים שהיו מתנהגים כך, הרי זה  היה נגמר חס וחלילה בפציעה אם לא הרג שלהם. אלו מאיתנו שלא נוקטים בשיטה האהובה על רוב הישראלים – שיטת שלושת הקופים (לא רואים, לא יודעים, לא שומעים), לא מופתעים בכלל מהאלימות הזו: שנים של אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים שעברו בלי אכיפת החוק נגדם, הרגילו אותם שמותר. מדוע אם כן שלא יפעלו עכשיו באלימות גם כנגד חיילים? ומעניין לשים לב לצביעות של מי שמתעורר עכשיו. הרי בסיכומו של דבר אלימות כלפי פלסטינים חסרי ישע חמורה  מאלימות כלפי חיילים שנושאים נשק ויכולים להתגונן. ולא. אלו לא עשבים שוטים. אלו תוצר של מדיניות ממשלת ישראל שמאפשרת למתנחלים לחיות בשטחים כאדוני הארץ (כשם ספרם על עקיבא אלדר ועדית זרטל), ולא אוכפת את החוק כנגדם כמדיניות ארוכת שנים, למרות הדיבורים הצבועים על הצורך לעשות כן.

 

ואת יוזמת השלום הסעודית אנו ממשיכים כנראה לפספס, אף כי פרס גילה אותה סוף סוף. אבל האם ישראל תהיה פרטנר?

 

עד מתי?

 

עדכון  24.11.08 (ושוב, לכל מי שתוהה לגבי השליטה הישראלית על היבטים רבים של חיי תושבי עזה – ישראל קובעת מי יוכל לקבל טיפול רפואי ומי לא)

 

קריאה דחופה לפעולה בשם חמישה חולים מעזה

24.11.2008

רופאים לזכויות אדם מבקשת את התערבותכם/ן הדחופה בשם חמישה חולים, תושבי עזה, המופנים לטיפול רפואי דחוף, חלקם לטיפול מציל חיים, אשר אינו זמין ברצועה. כל החולים, המחזיקים בהתחייבות כספית מטעם הרשות הפלסטינית לכיסוי עלות הטיפול הרפואי בהם, ממתינים מספר רב של חודשים לצאת לטיפול הרפואי, אך רשויות מעבר ארז, והשב"כ בראשן, מונעות זאת מהם

רופאים לזכויות אדם –ישראל זקוקה לעזרתכם/ן. עזרו לנו להפעיל לחץ מסיבי על הרשויות, כך שיבינו שהחלטות אנטי-אנושיות מסוג זה לא יכולות לעבור בשקט. מניסיון העבר, הפעלת לחץ ציבורי מסוג זה מועיל במקרים פרטניים כמו אלה שלפנינו.
מה שאפשר ורצוי לעשות זה להתקשר לגורמים הבאים, לפנות אליהם בכתב או בע"פ ולדרוש את יציאתם לאלתר לטיפול מציל חיים של החולים הנ"ל. אנא המשיכו להתקשר גם אם תפוס, לא עונים, וכדומה:

ראש מת"ק עזה: אל"מ משה לוי, טל' 086741414/5/7, פקס 086718195
מתאם פעולות הממשלה בשטחים הכבושים,עמוס גלעד,טל' 036975351, פקס 036976306

שר הביטחון, אהוד ברק, טל' 036975436, פקס 036916940, דוא"ל: minister@mod.gov.il

יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל, דר' יורם בלשר, malke@ima.org.il

משרד ראש הממשלה (האחראי על השב"כ. אפשר לבקש את שושי גולן או את סיגל מלכה) – טל' 03-6109898, פקס 026546717, דוא"ל: pmo.heb@it.pmo.gov.il

להלן המקרים:*

עואץ' אל-הלול, ת.ז. 964817738
תושב עזה בן 45 הסובל מתעוקת חזה כתוצאה מהיצרות של העורק הכלילי השמאלי הראשי, שנגרם בשל מחלת לב איסכמית. בדיקת CT מצביעה על אנוריזמה של האורטה (חולשה בדופן עורקים שגורמת להתבלטות של דופן העורק) עם קריש דם בתוכו וחשד לדיסקציה (היפרדות של שכבות כלי הדם בעורק). באוקטובר 07' עבר צנתור כלילי בביה"ח מקאצד במז' ירושלים, אך מצבו לא התייצב. כיום, החולה אינו מגיב לטיפול תרופתי מקסימאלי, ולאחרונה אושפז ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים שפאא' בעזה.
בית החולים ג'וליס, הנחשב למרכז הרפואי היחיד בעזה המסוגל לבצע צנתורים, הודיע לחולה כי אין ביכולתו להתמודד עם מורכבות מחלתו של מר אלהלול. בשל כך, הופנה החולה בדחיפות כבר בחודש אוגוסט 2008 לטיפול רפואי מציל חיים בבית החולים "מדינת חסין אלטביה" בעמאן –ירדן.
שלושה קרדיולוגים בכירים מטעם רופאים לזכויות אדם קבעו פה אחד, כי מדובר במצב רפואי מסכן חיים המחייב קבלת טיפול באופן מיידי.
דר' חיים סילבר (ביה"ח מאיר בכפר סבא): "…מצב רפואי זה יכול לגרום למצב מסכן חיים ודורש המשך בירור רפואי בהקדם, תוך מספר ימים".
דר' צבי זיסקינד (ביה"ח תל השומר): "…יש צורך בצנתור חוזר בדחיפות על מנת למנוע חסימה מלאה של העורק שעלולה לגרום לאוטם בשריר הלב ואף למוות".
פרופ' מיכה אלדר (ביה"ח תל השומר): "כעת עם תעוקת חזה קשה ובלתי יציבה למרות טיפול תרופתי מקסימאלי המסכנת את חייו…כעת מצבו מחייב צנתור כלילי בהקדם האפשרי".
על אף הדחיפות הרפואית, שתי בקשות שהוגשו בשם החולה – האחת ע"י משפחת החולה והשנייה ע"י רופאים לזכויות אדם ישראל – נדחו על ידי רשויות מעבר ארז מ"סיבות ביטחוניות". בקשה דחופה נוספת הועברה מרל"א למתפ"ש ב- 17.11.08, אולם עד ליום זה לא נענתה.


נצאר אלאח'רס ת.ז. 800379836
תושב רפיח בן 25,שנפצע ב- 7.6.07 מירי, בגינו עבר מספר ניתוחים בבית החולים תל השומר בישראל, במהלכם עבר תיקון כירורגי של צינור השופכן, סגירת הבטן והשתלת נפרוסטם – צינור המנקז שתן מהכליה. מזה 4 חודשים מתלונן החולה על כאבי בטן עזים, המלווים, כך על פי המידע מביה"ח שפאא', מדלף של שתן מצינור השתן.
מאז פברואר 2008, המועד בו אושפז לאחרונה בתה"ש, החולה מתנייד עם צינור שתן המחובר לבטנו ועם שקית קולוסטומה המנקזת את יציאותיו. הוא אינו מסוגל לנוע בכוחות עצמו ונעזר כל העת במלווה תומך.
בהוראת רופאיו מתל השומר, נתבקש מר אלאח'רס לשוב להמשך טיפול שבועיים ימים מיום השחרור. עד ליום זה, מר אלאח'רס לא הצליח להגיע להמשך הטיפול, בשל התנגדות רשויות מעבר ארז ליציאתו מהרצועה. בחודש אוגוסט 2008 החליטו הרופאים המטפלים בביה"ח שפאא' בעזה כי יש להפנות את מר אלאח'רס בדחיפות להמשך טיפול במרכז הרפואי בו נותח, קרי בתה"ש. בקשת החולה לצאת לטיפול נדחתה על ידי רשויות מעבר ארז מ"סיבות ביטחוניות", על אף שהנ"ל נכנס פעמיים לאותה מטרה בשנים 2007 ו-2008, ואושפז שבועות רבים בבית החולים. 
על פי חוו"ד של דר' יצחק זיו נר, ראש המחלקה לכירורגיה אורתופדית בביה"ח תל השומר: "קיים חשש לתת חסימה…על מנת לדעת אם ניתן להוציא את הנפרוסטם, יש לבצע צילום דרך נפרו –אורטר ציסטוסטומיה. אי ביצוע של הצילום לא יאפשר הוצאת הנפרוסטום. השהייה מיותרת של הנפרוסטום מסכנת בזיהום והרס הכליות. הבדיקה חיונית אם כך...".
בקשת רופאים לזכויות אדם – ישראל שהוגשה ב- 11.10.08, נדחתה אף היא ימים ספורים לאחר כך.

פתחי אלע'וף, ת.ז. 911986149
תושב ג'באליה בן 42, סובל מעודף משקל (שוקל 135 ק"ג), חולה סכרת, מחלת ריאות חסימתית כרונית ולחץ דם גבוה. על אף שמצוי תחת טיפול תרופתי מקסימאלי, סובל מתעוקת חזה קשה במאמץ קל מזה מספר חודשים. כבר בחודש מאי 2008 החליטו הרופאים המטפלים בעזה להפנות בדחיפות את החולה לצנתור כלילי בבית החולים אלמקאצד במז' ירושלים, וזאת לאחר שמרכז הרפואי ג'וליס שבעזה – המתמחה בביצוע צנתורים – הודיע לחולה כי בשל עודף משקלו ומורכבות המחלה, אין באפשרותו לבצע את הטיפול הדרוש לו. 
3 פניות בשם החולה (שתיים מתוכן של רופאים לזכויות אדם – ישראל מיום 21.5 ומיום 12.8) לקבלת היתרי יציאה נשללו על ידי רשויות מעבר ארז מ"סיבות ביטחוניות".
על פי חוו"ד של דר' יונתן בובר, קרדיולוג מבית החולים איכילוב בת"א: "…תלונות אלה עלולים להעיד על היצרות בעורקי הלב, שבמידה ולא תטופל מיידית עלולה לגרום לאוטם שריר הלב (התקף לב) ולמוות".
מחוו"ד של פרופ' אליעזר קפלינסקי, קרדיולוג בכיר מתל השומר: "…קיימת הוראה לביצוע צנתור ובמידת האפשר להרחיב היצרות או היצרויות בעורקים הכליליים תוך השתלת סטנט או סטנטים". יש לאפשר ביצוע פעולה זו בהקדם".

אסאמה עודה, ת.ז 900906587
תושב עזה בן 33, סובל כשנה וחצי מכאבים במותן שמאל ועליות חום לסירוגין. טופל במספר פרוטוקולים אנטיביוטיים ללא תגובה. צילום אולטראסאונד שעבר בעזה חושף גוש (MASS) בגודל 3 ס"מ הממוקם בבלוטת האדרנל שבאזור הכליה השמאלית.
החולה הופנה על ידי משרד הבריאות הפלסטיני כבר בחודש ינואר 2008 לבירור דחוף בביה"ח סנט ג'וזף במזרח ירושלים. בקשת החולה לצאת לטיפול נדחתה על ידי השב"כ מ"סיבות ביטחוניות".
רופאים לזכויות אדם – ישראל פנתה בעניינו של החולה לרשויות מעבר ארז ב- 15.6.08, אך עד ליום זה, כ- 5 חודשים מיום הבקשה, טרם זכתה לתשובה מהצבא הישראלי. וזאת על אף שצורפה חוו"ד של דר' שי גולן, אורולוג בכיר, שקבע כי "קיים צורך בביצוע CT עם ובלי חומר ניגוד, בהקדם, לצורך אבחון הגוש. כמו כן נדרשות בדיקות מעבדה כדלקמן: מטנפירינים בדם, מבחן דקסמטזון וערכי אשלגן ויחס רנין לאלדוסטרון בדם…בשל סבלו של המטופל והאפשרות כי מדובר בתהליך אשר עלול להתפשט, הבירור צריך להיעשות בהקדם".

מחמוד עודה, ת.ז. 901680728
תושב עזה בן 32, סובל מאירועים חוזרים של שיעול דמי ושתן דמי ודלקות כרוניות בכליות, ובנוסף מלחץ דם גבוה. ביופסיה שביצע בירדן בפברואר 2008 לא העמידה אבחנה ודאית, והוא שוחרר ללא טיפול ממשי. החולה עדיין זקוק לביופסיה של הכליה – טיפול שאינו זמין ברצועת עזה.
על פי חוו"ד של דר' דורון שוורץ, נפרולוג ופנימאי בכיר ומנהל המחלקה הנפרולוגית באיכילוב: "קיימות מספר מחלות המשלבות דימום מהריאות ומהכליות. רובן ככולן מוליכות בד"כ לאובדן מלא של תפקוד הכליות ולעיתים אף למוות ללא טיפול מתאים. לדעתי, על פי המסמכים שהוצגו בפני, יש לדאוג שחולה זה יעבור ביופסית כליה בשבועות הקרובים וזאת לאור הפרוגנוזה הגרועה של מחלות אלו".
3 בקשות שהגיש החולה ושתי בקשות מטעם רופאים לזכויות אדם ישראל נדחו מ"סיבות ביטחוניות", והחולה עדיין בעזה בלא טיפול הולם.

רופאים לזכויות אדם – ישראל חוזרת ודורשת שחולים הזקוקים לטיפול שאינו זמין ברצועת עזה, ובכללם חולים אלה, יועברו לבתי חולים חיצוניים ללא כל דיחוי, וללא קשר לשיקולים שאינם רפואיים.
לפרטים נוספים ניתן לפנות לתום מהגר בטל' 0545205088 או לאייל ניב 0546995299.
* הערה: סודיות רפואית: פרטי החולים ומידע רפואי אודותם מתפרסמים בידיעתם  ובהסכמתם.  השימוש בהם מותר אך ורק לצורך הבטחת יציאתם לטיפול רפואי.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום נובמבר 21, 2008 בשעה 10:03 pm

  לתת להם זמן מוגדר לקבל חשמל ואספקה ממקום אחר-רצוי מאד ממצרים ולהשלים עם כינון מדינה פלשתינאית נפרדת ברצועה שתהייה כבושה למעשה על ידי מצרים ולא על ידנו-בהנחה שניתן יהיה למנוע זליגה של החמאס לגדה.
  יש במהלך יתרונות ויש בו סיכונים אבל הוא נושא סיכוי סביר למניעת הקמת מדינה פלשתינאית אחת וכך נוכל להרוויח מהפיצול בחרה הפלשתינאית ונוכל להעמיק פיצול זה.
  מי שמעוניין במדינה פלשתינאית אחת-לא בשלטון חמאס צריך דווקא לברך על המצור ולדחוף לכיבוש עזה וחיסול החמאס
  מי שסבור שהוא יכול לדבר על כיבוש ,זכויות אדם וסבל אנושי במנותק מהקשר פוליטי ומקביעת יעדים פוליטיים-חי בעולם משלו שאינו רלוונטי להבנת המציאות אצלנו
  אגב-אין ספק שרוב מה שמוצג בתקשורת על הסבל
  ברצעה מבויים על ידי החמאס-מסיבות ברורות ,לא שהחיים בעזה הם פיקניק-הם לא יהיו פיקניק גם שנעביר למצרים את הכיבוש

 •   ביום נובמבר 21, 2008 בשעה 10:51 pm

  אם לישראל יש שליטה על מה שקורה בעזה – איך זה שגלעד שליט עדיין שם?

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 12:05 am

  אתה זוכר את המשט הראשון לעזה שהיה אמור לשבור את המצור הימי ולהביא אספקה לעזה הנצורה שתושביה רעבים ללחם?

  אז הנה תמונה שמראה את מצב הרעב בעזה – ביקור של לורן בות' מאותה משלחת בחנות מכולת פלסתינאית:

  http://cache.daylife.com/imageserve/02uy2JZ8Uw445/610x.jpg

  כן, זוהי בות' שמשווה את המצב בעזה למחנה ריכוז ולדרפור.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 12:35 am

  מי זו האישה בתמונה ?
  למה התמונה לא באתר המקורי ?

  ולמשה גולדבלט, האיש הכי הזוי שקיים באתר הזה,
  למה מגיע לפלשתינאים שהמצרים ישלטו בהם ? מדוע הפלשתינאים לא ינהלו את עניינם בעצמם ?

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 2:21 am

  יוסי נקודה טובה שמראה את מה שלא כתבתי מספיק בניואנס אבל היתה הנקודה החשובה בעצם: שליטה זה לא דבר בינארי on/off
  יש דברים בהם ישראל שולטת. יש דברים בהם לא. האחריות נובעת מהדברים בהם היא שולטת ומתייחסת אליהם. יש דיון מפורט על זה בדו"ח של גישה וגם אני עובד על ניתוח מפורט יותר של זה שיום אחד יהיה בכתובים אי"ה.

  אני לא הולך להתייחס לכל תמונה מקרית שהיא. גם גולדה היתה רוה"מ אז זה אומר שלא היתה הפלית נשים בישראל?

  משה אני לא חושב שהדרך הזו תביא לפתרון הזה – של שתי מדינות. מהרבה סיבות ותקצר היריעה.

  יעדים פוליטים יש לי וכתבתי אותם נדמה לי כבר פעמים רבות. גם בפוסט הזה בעצם.

  הסבל מבויים – סלח לי אבל אני לא קונה את זה. לא כי אין זיופים, אבל כי זו הטענה שאומרים כל כך הרבה פעמים ואמרו בהיסטוריה כל כך הרבה פעמים. בפועל רבים המקרים בהם התכחשו לסבל ואימה אמיתית בהרבה הרבה הרבה יותר ממקרים בהם זייפו סבל. ולא אביא דוגמאות היסטוריות וכו'. מוכרות לך.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 2:23 am

  ואזכיר שגם כשהיה שליטה שלא במחלוקת של ישראל היו חטיפות. וקסאמים

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 2:41 am

  תמונה תלושה?

  תעשו חיפוש פשוט בגוגל

  "Lauren Booth" Gaza

  ותקבלו תמונה "לא תלושה". מה שאירוני שאותה גב' בות' באה למחות על הרעב בעזה ומצאה את עצמה מצטלמת ליד מדפים עמוסי כל טוב…..

  אז אל תתייחס אבל קופים עוצמי עיניים יש בכל הצדדים.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 2:45 am

  אז הנה היא באתר של Getty

  http://www.daylife.com/photo/02uy2JZ8Uw445/gaza

  לא מסובך, באמת שלא.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 4:42 am

  ניתוח משפטי של המצב בעזה בכתב העת המשפט:

  http://www.colman.ac.il/AcademicUnits/laws/madazin/hameshpat/Documents/ManBashi.pdf

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 6:15 am

  אייל,
  שאלה היא אם הטלת מצור מהווה שליטה.
  לעניות דעתי, מה שישראל שולטת בו הוא קווי האספקה אל הרצועה, אך אין לה שליטה על מה שקורה בתוך הרצועה (ולכן גם אין מקום שתגדיר כמופרכת את הטענה "שאין לה (לישראל) שליטה על מה שקורה שם").
  וכך, ודאי תסכים איתי שיש משהו אבסורדי בסיטואציה שבה ישראל מאפשרת הכנסת משאיות מלט אל הרצועה – כפי שאמנם עשתה – וזאת מבלי יכולת להבטיח שהמלט הזה לא ישמש את החמאס לביטון עמדותיו ותעלות הקשר שלו.

  אכן, יש לישראל אחריות על ההשלכות של המצור שהיא מטילה – למשל אחריות שלא יווצר אסון הומניטארי.

  לדעתי, בכפוף לאחריות הזו, יש לישראל זכות להטיל מצור על היישות העויינת הזו – כחלק מהמהלכים לשחרור שליט או כתגובה לקסאמים.

  אשר לטענתך שבעבר היו חטיפות גם כשישראל שלטה ללא עוררין – נדמה לי שזו טענה שלא ממין העניין, כי כאן מדובר בחטיפה שהשלטון המרכזי של עזה לקח עליה חסות והוא מנהל אתנו מו"מ על תנאי השחרור. אילו החמאס היה מתנער מהחטיפה של שליט כל הסיפור היה נראה אחרת.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 8:16 am

  לעוז-מבלי להיכנס לעלבונות-ויש לי מה לומר על מי שמדבר במונחים של "מגיע" בפוליטיקה. עזה כשלעצמה יכולה להיות תלויה בישראל או במצרים או בשניהם-. מגיע או לא זו עובדה.
  ככול שנאפשר בה קיוםנורמלי-נחזק את שלטון החמאס וגם זו עובדה
  אם החמאס מקים יישות עצמאית,ללא כ הסדר עם ישראל הוא מוכיח לפלשתינאים שהם יוכלו להשיג הכל ללא כל וויתור וזה אומר בהכרח גם השתלטות על הגדה וגם זו עובדה פוליטית
  אזא להפסיק לבלבל את המוח בטיעונים של מגיע כי הם לא מעידים על יכולת חשיבה

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 8:51 am

  איני יודע אם תזכור זאת אבל ב1982 הייתה דילמה אמיתית ביחס לבירות. הממשלה עמדה על נסיגת אש"פ מהעיר ומלבנון והשמאל דרש נסיגה מבירות ואני בעוונותיי אז תמכתי בגישת השמאל-גם בגלל שהישבן שלי אישית היה בסכנה
  יצחק רבין שלא נשא בשום תפקיד קרא לפתרון ביניים-אי כיובש בכוח של העיר והידוק המצור[כלומר ניתוק מיים וחשמל] בשמאל לא סלחו ו על כך בותמיד הזכירו לו את העצה הזו-הגם שהייתה עצה מעולה בנסיבות העניין. בסופו של דבר המצור הודק ואשפ פינהכמעט את כל כוחותיו. כך נמנע מרחץ דמים
  לא כל פיתרון קשה הוא פסול-לעתים הוא מונע פתרון קשה הרבה יותר.
  מכל מקום אני עומד על דעתי-אם רוצים פתרון ש מדינהפלשתינאית במתווה אוסלו ומפת הדרכים-חייבים לכבוש קודם את רצועת עזה ולמוטט את אחיזת החמאס בה-זה קשה-זה כרוך באבדות כבדות ובסבל אנושי עצום אבל זו הדרך היחידה.
  מצור מהסוג הרגיל לא ישיג את המטרה ורק ייחזק את שלטון החמאס-בכך אני מסכים איתך
  לטעמי רצוי שכל קשרי הרצועה יעברו דרך מצרים וכך נתנתק ממנה וננתק אותה מהגדה

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 10:05 am

  http://www.notes.co.il/mati/45660.asp

  תגובות 1 ו 2 .אזרח.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 10:58 am

  למשה גולדבלט,
  תגיד איך בדיוק אתה קובע את העובדות הבאות ?
  * ככול שנאפשר בה קיום נורמלי-נחזק את שלטון החמאס וגם זו עובדה.
  * אם החמאס מקים יישות עצמאית, ללא כהסדר עם ישראל הוא מוכיח לפלשתינאים שהם יוכלו להשיג הכל ללא כל וויתור וזה אומר בהכרח גם השתלטות על הגדה וגם זו עובדה פוליטית ?

  יש לי שתי תשובות אפשריות:
  א. יש לך מחשב על משוכלל שבוחן כליות ונפש של הפלשתיניאים ועתיד המזרח התיכון.
  ב. ה"עובדות" הם בעצם החרדות העמוקות שלך ושל כל ישראלי.

  מה אכפת לך מי שולט בפלשתינאים ? אל תשכח שהם בחרו את החמאס. כן כן בחרו, גם אם החמאס אחר כך השתלט בכוח על חלקים שבהם לא נבחר באופן דמוקרטי, וגם אל תשכח שהחמאס מורכב מאנשים, שיש להם משפחות וחברים. כלומר, החמאס הוא בחירה של של הפלשתינאים בעזה. שלטון בובות ישראלי, אינו מתכון לשלום עם הפלשתניאים.

  הצרה של הישראלים, ושל הפלשתניאים, היא לא "מעשי הטרור" והכיבוש, אלא הפחד והדמוניזציה משני הצדדים. דווקא, בניגוד למה שאתה טוען יש סיכוי שישות פלשתינאית עצמאית על חלק משטחי פלשתין, נורמליזציה, וההפסק ההקטל ההדדי למשך תקופה ארוכה מאוד, יסירו את החששות ההדדים ויאפשרו לשני העמים לחיות זה לצד זה.
  אפילו מנהיגי החמאס מוכנים להודנה של 60 שנה. לך תדע, אולי עוד שישים שנה כבר לא יהיה להם חשק להלחם.
  אגב, ההנחה האווילית של המטכ"ל הנוכחי, וכל צמרת המנהיגות, היא שייתרון הזמן עומד דווקא לטובת הפלשתינאים.
  בעבר הנחת היסוד של תפיסת הביטחון שהנהיג בן גוריון היתה שהזמן עומד לטובתנו. הזמן ייאפשר לנו למצוא פיתרון, למשל לאיום הטילים, או לגיים את דעת הקהל העולמית לבצע את "תוכנית מרשל" של פלשתין.
  אבל בינתיים אתם הישראלים מתבוססים בבוץ של עזה וחיים בפחד תמידי…

  אני שמח ש"החיים" בישראל כבר לא מנת חלקי.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 11:36 am

  כפי שקורה לעיתים קרובות (מדי) במקומותינו, גם השיח הציבורי – ובכלל זה, המשפטי – ביחס לרצועת עזה לוקה בשטחיות מקוממת.

  בפן המשפטי, שני צידי המתרס עושים שימוש בלתי-מנומק במונח "שליטה", כאילו מדובר בסט של קריטריונים שמתקיימים או לא. בפועל, הויכוח האמיתי הוא על התמהיל הראוי של כוח ואחריות ביחס לאוכלוסייה ולטריטוריה זרות. אלו שטוענים שישראל עדיין "שולטת" ברצועה רואים לנגד עיניהם מודלים משפטיים ספציפיים, בהם האחריות "מובנית", כעניין משפטי, להפעלת הכוח – תפיסה לוחמתית, מצור, בלוקדה, מובלעות. כמובן שכל אלו אינם מתאימים לנסיבות הקונקרטיות המתקיימות ברצועה. מאידך, אלו הטוענים שישראל אינה "שולטת" ברצועה מסתכלים על התפיסה המקובלת של יחסים בין מדינות ריבוניות, שיכולות להפעיל כוח רב אחת כלפי השנייה כעניין שבשגרה, מבלי לשאת באחריות לתוצאות הנובעות מכך. גם ההשוואה הזו אינה מדויקת, כי עזה אינה בגדר "מדינה", ולא מדובר בהבדל פורמלי.

  שתי הגישות הללו מבהירות בעיניי את חוסר הנאותות של המשפט הבין-לאומי הפומבי לסיטואציה הנוכחית, בגלל התקבעות החשיבה על "כוח" באופן סניגולרי, כמעט בינארי, שבעוד שברור שכוח הוא דבר רציף, משתנה תדירות, מושפע מגורמים רבים, זורם ומתפשט, ישיר ועקיף. ואם כך מתנהג "כוח", כך צריכה להיגזר גם "אחריות". בהתאם, כדי להגיע לאמירה נורמטיבית רצינית לגבי ה"שליטה" של ישראל ברצועה צריך להתנתק מהמודלים המשפטיים המסורתיים, או לפחות לנסות ולשלב ביניהם באופן יצירתי (וברור שזו לא משימה פשוטה כלל ועיקר).

  לעניות דעתי, נעשה צעד בכיוון הנכון בתשובת המדינה לעתירה שהגישו ארגון 'גישה' ואחרים כנגד צמצום אספקת הדלק והחשמל לרצועה (בג"ץ 9132/07) – עמדה הרחוקה מאוד, דרך אגב, מהאמירה הפשטנית "לישראל אין אחריות לנעשה ברצועה". לו הדיון המשפטי בעתירה היה מתקדם ומתפתח, ניתן היה לדעתי להגיע כאן לתובנות רציניות. אך בית המשפט העליון הסתפק באמירה קצרה, המגלה טפח אך מכסה טפחיים, אשר מבהירה לכולנו עד כמה מורכבת הסוגיה שבפנינו.

 •   ביום נובמבר 22, 2008 בשעה 12:15 pm

  הזכרת לי את המסמך של גישה, אשתמש בו בקרוב. אשמח גם אם תשלח לי את מה שאתה עובד עליו כעת, כשיושלם.

 •   ביום נובמבר 23, 2008 בשעה 12:52 am

  על שכתבת את האמת שעיניהם של כמעט כולם טחו מלראות.

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 3:29 pm

  האמת היא כמובן שישראל לא שולטת בגבול עזה-מצרים, כפי שאתה יודע היטב. ולכן ישראל "שולטת" בעזה בדיוק כמו שמצרים "שולטת" בעזה.

  אכן מצער מאוד שהגנרטורים בבית החולים שיפא מושבתים. תאר לעצמך מה יקרה אם בית החולים שיפא יפסיק לתפקד, מי יטפל בכל המחבלים, מי יציל את ידיו של מוחמד דף
  (death)
  לאחר שמסוקינו יירו עליו?

  אגב, מה מצב הגנרטורים בבונקרים של הזרוע הצבאית של החמאס? האם אתה מוכן לחתום לי שחלקי חילוף לגנרטורים שיועברו לעזה לא יגיעו לבונקרים הללו?

  וחשוב מכל – כיצד מחרטות הקסאמים והגראדים תוכלנה להמשיך לפעול במלוא המרץ אם חס וחלילה החשמל לעזה ינותק?

  כיצד חוליות המחבלים יצליחו להסתדר בשטח אם חס וחלילה מלאי המורפיום יאזל וישראל תסרב להעביר להם יותר?

  כידוע, הצבא צועד על קיבתו. כיצד דיוויזיית החמאס המונה כבר 20,000 לוחמי קודש מפוארים תוכל להמשיך ללחום בעוז באויב הציוני בלא שתועברנה לעזה כמויות גדולות של מזון?

  אכן, שאלות קשות, המסקנה העולה מהם ברורה – הדרך היחידה לסייע לכוחות ההתנגדות המזויינת בעזה היא ללחוץ על ישראל להעביר לעזה בחופשיות חשמל, גנרטורים, מזון ותרופות.

  על המלט אני לא אדבר, ברשותך.

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 5:18 pm

  יש אחד בעזה,גלעד שליט שמו כמדומני,אשר אין איש יודע מה מצבו הבריאותי והנפשי.
  מה כל אותם רופאים עושים על מנת לספק את המינימום לגלעד? לפחות נציג של הצלב האדום שיראה אותו וידווח כי חי הוא.
  מה לעשות? פניה כזו לא מושכת כותרות ולא מטיבה עם האגו של אף אחד. על כן למה לנסות?

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 6:51 pm

  אתייחס לתגובות האחרון אחר כך רק לגבי זו האחרונה

  http://www.phr.org.il/phr/article.asp?articleid=336&catid=26&pcat=-1&lang=HEB

  זכויות אדם: שמרו על חייו ובריאותו של השבוי, 27.6.2006

  27.6.2006
  הודעה משותפת של ארגוני זכויות אדם ישראלים ופלסטינים

  הארגונים קוראים לגופים המחזיקים בחייל הפצוע גלעד שליט לציית לאמנת ג'נבה הקובעת את חובת ההגנה על פצועים וחולים, חברי הכוחות הלוחמים, וחובת מתן טיפול רפואי הולם.
  בפרק המוקדש לפצועים וחולים נאמר במפורש: "כל איום על חייהם, או גילויי אלימות, אסורים לחלוטין; במיוחד אין לרוצחם או להוציא להורג, להעמידם לעינויים… הם לא יושארו ללא סיוע וטיפול רפואי…"
  בפרק המוקדש לשבויים נאמר כי שבוי שנדרש לו טיפול רפואי מיוחד בבית החולים, חייב להיות מובא למרכז רפואי שמסוגל לתת את אותו הטיפול.

  על החתום:

  רופאים לזכויות אדם
  בצלם
  מרכז אל-מיזאן לזכויות האדם, עזה
  המוקד להגנת הפרט
  מרכז עזה לבריאות הנפש, עזה
  מרכז א-דמייר לזכויות האדם, עזה
  האגודה לזכויות האזרח
  הועד הציבורי נגד עינויים

  וחוץ מזה מה שאתה כותב מגוחך
  כי הרי נושא גלעד שליט – ובצדק!- מושך כותרות רבות בארץ.
  לעומת זאת נושא החולים בעזה לא מושך כותרות. לכן לומר שעוסקים בנושא הזה כדי למשוך כותרות ולא בגלעד שליט זה מגוחך.

  וגם – הנושא החשוב של גלעד שליט נמצא על סדר היום וחשוב להזכיר אותו אבל הוא לא מהנושאים שחשוב להזכיר כי אינו על סדר היום ואין מי שיזכיר. נושא החולים הפלסטינים – תעשה מחקר בעיתונות ואני בטוח תראה זאת – מקבל אפסית מהכותרות שנושא גלעד שליט מקבל.

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 6:52 pm

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3417377,00.html

  רופאים לזכויות אדם" לחוטפי שליט: העניקו לו טיפול רפואי

  פורסם: 25.06.07, 17:31

  עמותת "רופאים לזכויות אדם" פנתה לחוטפיו של גלעד שליט בדרישה שידאגו לו לטיפול רפואי. בעמותה טוענים כי "מניעת טיפול הינה הפרה חמורה של כללי האתיקה הרפואית".

  בקלטת שפורסמה היום נשמע החייל החטוף, גלעד שליט, אומר כי מצבו הרפואי מדרדר וכי הוא נזקק לטיפול

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 6:55 pm

  http://www.benor.co.il/Monitoring/Clippings/PHR/2007/June/(PHR)%20IBA%20Jun26-07%20%5B18.10%5D.doc

  תוכנית:לבריאות
  תאריך:26/06/2007
  שעה:18:10:50
  רשת:רשת ב

  פרופ" רפי ולדן, רופאים לזכויות אדם – מצבו של גלעד שליט

  עפרה נחמד: קשה שלא להתרשם, לא לטובה, מהדברים של ראשי החמאס בעזה באשר למצב, מצב בריאותו של גלעד שליט, שהוא לא החלים לגמרי מפצעיו וכי אין ספק שהוא נזקק לטיפול רפואי טוב יותר. גלעד נמצא במקום מבודד, אומרים בחמאס, ואין לו תנאים סניטריים מתאימים לאדם פצוע. הפרופסור רפי ולדן, מראשי רופאים לזכויות אדם. מה התגובה שלכם למה שמפרסם חמאס?
  רפי ולדן: המסר הזה שמועבר על ידי החמאס מצביע עוד פעם על הגישה הברברית שלהם לטיפול בגלעד שליט, בניגוד לכל הכללים החלים על שבויי מלחמה. הם הרי מכריזים עליו כשבוי מלחמה. הכללים הם חד משמעיים לפי אמנות ז"נבה ו-וישי, מה שמקובל בכל ארצות התרבות ובין בני תרבות בכלל. פצוע שבוי חייב לקבל טיפול רפואי אופטימלי. חייבים לאפשר לנציגים של הצלב האדום לבקר אותו. יש חובה מוחלטת להעניק לו טיפול, ואם לא ניתן להעניק לו את הטיפול במתקן השבי שבו הוא נמצא חייבים להעביר אותו למתקן רפואי אחר. ואם הדבר הזה לא מתאפשר, לפי אמנת ז"נבה צריכים להחזיר אותו לארץ המוצא שלנו ושם הוא יקבל את הטיפול הראוי.
  עפרה נחמד: כן, אבל כנראה שאנחנו מדברים אל כאלה שהדברים האלה לא מדברים אל לבם. מה אנחנו יכולים לדעת על המצב של גלעד שליט מהפרטים שנרמזים כאן?
  רפי ולדן: את אומרת בצדק שהפרטים הם נרמזים. אפשר להניח, מכיוון שכבר חלפה שנה מאז השבי שלו, לא ידענו על פציעה שלו במהלך השבי. זה החדשה הראשונה שאנחנו מקבלים על כך. הדעת נותן שאין בעיה חריפה אקוטית נכון לעכשיו. אבל אם הוא נפצע אכן ולא קיבל טיפול ראוי ייתכן שהוא סובל מתולדות מאוחרות של הפציעה שלו מאז. קודם כל, אין ספק שהדרישה החד משמעית צריכה, המינימלית שצריכה, שאנחנו חייבים להציג במלוא עוצמתה זה ביקור של נציג הצלב האדום אצלו ולברר את מצבו לאשורו.
  עפרה נחמד: כן. מה אתם מתכוונים לעשות חוץ מההכרזה הזאת?
  רפי ולדן: אנחנו מוחים בתוקף. אנחנו נביא את המחאה שלנו לרשויות, למוסדות בינלאומיים, על כך שהוא, התנאים המינימלים הנדרשים, שמתחייבים לגבי הטיפול בכל שבוי, ודאי בשבוי פצוע, לא מתבצעים אצלו.
  עפרה נחמד: אנחנו נסתפק בדברים האלה, פרופסור רפי ולדן מרופאים לזכויות אדם, ונאחל שנזכה לראות את גלעד אצלנו במהרה.
  רפי ולדן: נקווה שנראה אותו במהרה בקרבנו בריא ושלם.
  עפרה נחמד: אמן ואמן. תודה רבה לך.

  ועוד
  http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/874792.html

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 8:14 pm

  מטרת ישראל בפינוי ההתנחלויות היתה שזה יהיה שלב ראשון בדרך להתנתקות מלאה.

  לאחר שנעשה צעד רציני כזה, שהיה אמור לבנות אמון ולסלול דרך להסדר, נענינו בהמשך ירי קסאמים, מה שהכריח אותנו להמשיך לשלוט בשטח מבחוץ כדי לצמצם את יכולת בניית הכח של החמאס, שנשאר מופנה נגדנו.

  החמאס מראש ראה בעזה בסיס להמשך המלחמה בישראל, ולא מקום בו הוא יכול לבצע פילוט למדינה פלסטינית מצליחה.

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 8:51 pm

  קראתי את כל מה שהבאתה לגבי רופאים למען זכויות אדם.
  הערה קטנה לי בנושא.
  דיבורים, דיבורים, דיבורים ועוד דיבורים.
  נחמד יהיה לראות את אותם דברנים מפסיקים את הטיפול באנשי עזה עד אשר ינתן לנציג הצלב האדום לבקר את גלעד.
  עניי ערך קודמים מכיר?

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 9:55 pm

  מר גלובי היקר

  אתה יכול לומר שגם מה שהם עושים בעניין החולים של עזה זה בעיקר דיבורים. כי ארגוני זכויות אדם חלק גדול ממה שהם עושים זה דיבור. וזה בסדר. כי אין להם את הכח שיש לממשלות.
  רופאים לזכויות אדם גם מספקים לעתים טיפול רפואי. אבל כפי שאתה יודע אולי וזה נושא סבוך הם נזהרים מזה כי הם עושים את זה כדי להצביע על חוסר הטיפול בתושבי שטחים ובמהגרי עבודה על ידי המדינה, אך לא רוצים לעשות את עבודת המדינה עבורה.
  תוכל לקרוא על כך כאן
  http://www.notes.co.il/gross/43050.asp
  אני בטוח שאם רל"א היו יכולים להושיט טיפול רפואי לגלעד שליט הם היו עושים זאת.

  מכל מקום צר לי אך אתה נוקט בחוסר יושר. שים לב: אתה מתלונן למה הם לא פרסמו הודעה בנושא שליט כפי שעשו בנושא החולים מעזה ומאשים זאת – הלדעתי בצורה לא רצינית – ברדיפת כותרות. ואז כשאני מראה שכן עסקו בשליט, ומפריך את טענתך אתה מתלונן שזה רק דיבור.

  ולא, הם לא יפסיקו את הטיפול – המאוד מעט שהם יכולים כיום אם בכלל – לתת לתושבי עזה, כי לא נוקטים ב"הדדיות" כלפי חולים חפים מפשע. זה ענישה קולקטיבית פסולה.
  ולגבי עניי עירך קודמים. שאלה מעניינת שראויה לדיון. אולי הכי עניים קודמים?

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 10:03 pm

  חרטא ברטא – אני גם יכול בטוח למצוא תמונה של אנשים מאושרים בשדרות אז מה זה אומר? שום תמונה של מקום אחד בו יש מצרכים לא מפריכה תמונה כללית יותר.

  אבנר ונמרוד וגם יוסי – אכן, ואני מסכים כפי שהגבתי ליוסי שאי אפשר למצות את זה במודל בינארי של שליטה, והמאמר אבנר שהפנית אליו שממשיך את הדוח של גישה מראה זאת. אני מסכים שהאחריות של ישראל נובעת ונוגעת לאותם מקומות בהם יש לה שליטה.

  עוז אני מבקש בלי עלבונות למגיבים אחרים אחרת אאלץ למחוק תגובות

  אזרח תודה על ההפניות

  חיים אני מניח ששאלת שאלות רטוריות אז לא רצית תשובה. בכל מקרה נדמה לי שההבדלים בגישה שלנו לנושא הובהרו מהפער בין מה שכתבתי לתגובה שלךף ואני לא רוצה לחזור על עצמי.

  א – ראשית כפי שדב ויסגלס גילה אז קבל עם ועדה המטרה היתה דווקא לעשות את ההנתנתקות כדי לחזק את האחיזה בגדה. ואכן הכיבוש שם רק המשיך והעמיק וכך ההתנחלויות עד היום
  .
  שנית מהתחלה ישראל שלטה במימדים האלו של החיים של עזה – ראה דוח גישה. כל נושא התנועה של אנשים, למשל יציאת סטודנטים ללמוד ואנשים לטיפול רפואי – אלו בעיות שהיו מהרגע הראשון. זה כמובן לא אומר שאין זה נכון שחבל שהחמאס בחר לנקוט בדרך זו וחבל מאוד שירו קסאמים ואולי דברים היו מתגלגלים אחרת. אבל הנסיון גם מלמד שאם הם לא היו עושים כלום אז היינו ממשיכים גם להעמיק את הכיבוש.

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 10:05 pm

  אפילו לפי התורה של עניי עירך קודמים, הרי שהשימוש בה בהקשר הישראלי פלסטיני צבוע בעיני, כי הפלסטינים הם גם עניי עירי. ולו בגלל האחריות שלנו לעוני שלהם. אז להגיד עניי עירך קודמים כתירוץ להחמיר את העוני של מי שאתה גורם לו עוני זה נורא ואיום.

 •   ביום נובמבר 24, 2008 בשעה 10:07 pm

  תודה
  ועידן תודה על הפוסט המצוייין שכתבת בנושא:
  http://www.notes.co.il/idanl/49861.asp

 •   ביום נובמבר 27, 2008 בשעה 1:27 pm

  אייל היקר
  ישראל באמת כבר לא שולטת בעזה, וכן, העזתים אדונים לגורלם. אלא מה…. שגם ישויות עצמאיות צריכות לחיות עם שכנותיהן. דמיין את הולנד ובלגיה האחת לצד השניה. ונניח שבבלגיה יש מחסור חמור בחשמל ורק הולנד יכולה לעזור לה…
  אלא מה, שבלגיה יורה טילים על רוטרדם שנמצאת יחסית בדרום המדינה. והולנד לא רוצה לעזור לבלגיה (כי לא נעים לה לעזור למדינה שמתקיפה אותה). אז מה … יש פה סיטואציה של כיבוש ? לא ! אנחנו יצאנו מעזה, לא שולטים בעזה, וזכותנו להחליט האם אנחנו רוצים לסחור איתם, לעזור להם או לא לעזור להם על בסיס השיקולים שלנו (=הם יורים עלינו טילים, אנחנו לא רוצים לעזור להם). האובססיביות הפטרנליסטית שלך עליהם היא הסימן האמיתי לכיבוש… בשנות השלושים ערבי ארץ ישראל פתחו בחרם על הישוב היהודי. אז הקימו היהודים את נמל תל אביב, ועוד פתחו בעוד מיזמים עצמאיים שתרמו לאוטונומיה של הישוב היהודי. הערבים לא עושים את זה. ולמה? האמת לא כל כך איכפת לי. שאת צרותיהם יפתרו בעצמם.

  מקווה שאני לא מזעזע חבר עד עמקי נשמתו

  נשיקות מתל אביב

 •   ביום נובמבר 27, 2008 בשעה 2:32 pm

  ההשוואה למצב בין בלגיה להולנד כה אבסורדית

  לבנות נמל? אתה יודע שישראל עושה מצור וסגר על הנמל של עזה כבר מזמן?

  אתה יודע שלצורך בניה צריך סחורות וחומרי גלם.
  תבין פעם אחת ולתמיד
  שישראל שולטת מה נכנס ומה לא.
  אלו עובדות ונמאס לי לחזור עליהן.
  סחורות מותר להכניס רק דרך המעבר עם ישראל.
  ישראל סוגרת אותו לעתים קרובות.
  ישראל אוסרת הכנסת סחורות בסיסיות.
  מהמעבר עם מצרים אסור להכניס סחורות.
  אז איך יבנו בלי היתר מישראל ששולטת בכל זה?
  אלו העובדות ולהשוות את זה להולנד ובלגיה ..?! האם אחת מהן שולטת בשדה האווירי של האחרת בצורה שאסור למטוסים לנחות ולהביא סחורות ושולטת בכל כניסת אנשים וסחורות לאחרת ?
  אם יום אחר תשב ותקרא בצורה מסודרת את העובדות והדוחות ותתעמת איתם עובדה אחר עובדה כפי שצריך אולי תשתחרר מהעוורון שלקה בך.
  כי צר לי אבל אם אתה יכול לשבת ולומר שזה כמו הולנד ובלגיה אז הידיעה שלך על המצב של עזה והשליטה הישראלית עליה הם הרבה מתחת לאפס.
  הרי אספקת החשמל של עזה תלויה בישראל – בזה אפילו בגצ הכיר אף אם פסק דינו היה בעיני פגום מהמון בחינות. האם אספקת החשמל של בלגיה תלויה בהולנד וההפך?
  ואל תגיד לי שיפתחו חשמל משלהם.
  הרי הפוסט הזה התחיל בכך שקראתי בעיתון על כך שישראל לא מאפשרת להכניס חלקי חלוף לגנרטורים שנחוצים לבתי חולים!

  אז איך אתה יכול לקרוא את זה ולכתוב את מה שאתה כותב? תסלח לי אבל מה שאתה כותב זה פשוט שטויות.

  אי אפשר להביא את הגנרטורים מהים ומהאוויר בגלל הסגר של ישראל על האוויר והים. אוקיי, זה שונה מהולנד ובלגיה.

  צריך להכניס אותם דרך ישראל.
  ישראל שולטת במעבר. היא סוגרת אותו או מגבילה את הסחורות שאפשר להכניס.

  ואם לא תכניס את זה לראש שלך אתה יכול להמשיך לחיות בעולם פנטזיות.

  אבל שתמשיך לחשוב שלא אכפת לך? צר לי אך בין אם תרצה או לא תרצה זה אכפת לך. כי מה שאנו עושים לעזה חוזר אלינו בחזרה כפי שאנו יודעים היטב.

 •   ביום נובמבר 27, 2008 בשעה 5:01 pm

  אבל רגע איילי,
  אולי אנחנו סוגרים את המעברים כי:
  1. הם יורים עלינו.
  2. הם ניסו וביצעו פיגועים במעברים בעבר ( כי הרי אנחנו מאיישים את המעברים בבודקים ישראלים, ושפיכת דם ישראל הוא ענף ספורט פלשתינאי פופולרי).
  3. ואולי כי אנחנו לא יכולים לתאם איתם דברים כי ממשלת החמאס לא מכירה בישראל

  מעניין…

 •   ביום נובמבר 27, 2008 בשעה 5:27 pm

  אתה מבלבל כמה דברים

  1. מלכתחילה, מההתנתקות! ישראל שלטה במעברים\ וכמובן שבשטח האווירי והימי

  לכן לכן לכן
  השליטה של ישראל שונה לחלוטין מכל השוואה לבלגיה/הולנד

  לא משנה למה ישראל סוגרת – עצם היכולת שלה לשלוט, עצם זה שהיא שולטת בכניסה וביציאה של אנשים וסחורות, זה מעיד על המשך השליטה האפקטיבית שלה. זו הנקודה שאתה מפספס שוב ושוב.

  עצם זה שפעילות שישראל עושה – גם אם היינו מקבלים שהיא מוצדקת ובתום לב מלא וצידוק מלא להגנתה – יכולה להשפיע כל כך על החיים ולשלול נגישות לרפואה, מים וכו' – זה מעיד על כך שגורל עזה עדיין בידי ישראל.

  כי אם הולנד סוגרת את הגבול שלה והמעברים שלה עם בלגיה, אז בלגיה תקבל אספקה מהאוויר ומהגבולות האחרים שלה. אבל כאן אין אוויר, אין ים, ואסור להביא סחורות ממעבר רפיח.
  הבנת????
  אתה מספיק אינטליגנטי כדי להבין את זה.

  ואגב

  לידיעתך

  לא היו קסאמים לאחרונה בזמן הרגיעה עד שישראל חידשה פעילות צבאית בתוך עזה

  וגם, ענישה קולקטיבית אינה מוצדקת
  כדאי לך לקרוא את הקישור הזה
  http://www.gisha.org/index.php?intLanguage=4&intItemId=1409&intSiteSN=85

  גם קסאמים בכל מקרה לא מצדיקים להביא אוכלוסיה שלמה לתנאים כה קשים – גם אם יש להם כמה חברים או מנהיגים מטופשים ורשעים.

  אבל בכל מקרה, כל ה"אבל, " שלך נוגע לסגירת המעברים עכשיו, וזה מפספס את הנקודה. את הנקודה שמאז ההתנתקות ישראל סוגרת ופותחת את המעברים כרצונה, קובעת איזה סחורות ו איזה אנשים יכנסו ואיזה לא ומתי. כל זה בדיוק מוכיח את השליטה שלה.

  אם רוצים להתייחס ליישות כמדינה עצמאית צריך באמת לתת לה עצמאות. (וזה כולל גם את הגדה להזכירך). זה לא נקרא עצמאות שאתה מוקף מכל עבר וצריך אישור לכל יציאה לטיפול רפואי!

  האם הולנד יכולה לשלוט האם בלגים יצאו לטיפול רפואי ? נו באמת.

  אתה צריך פעם אחת לשחרר את עצמך מהקבעון המחשבתי, או שמא אי-מחשבתי, שלקית בו בכל הנוגע לעניין הזה.

 •   ביום נובמבר 28, 2008 בשעה 2:09 am

  לא, אני לא מוכן להשתחרר מה"קיבעון המחשבתי" הזה כשם שאתה לא מוכן להשתחרר מהפרדיגמה השמאלנית הקיצונית שאתה שבוי בה. אני לא יודע מאיפה אתה מביא את הנתונים האלה על "רגיעה" עד שישראל לפתע עשתה משהו. במעגל האלימות האין סופי הזה אין התחלה ואין סוף. אז נקודת המוצא שלך היא שא' זה תגובה לב' היא כמעט שרירותי לחלוטין.

  האם הם הפסיקו לחפור מנהרות בשלב כלשהו? האם הם באמת פסקו מירי קסמים… כל עם שמישהו אומר לי שהתגובה שלנו היא בלתי פרופורציונאלית לירי הקסמים אני רוצה להתפוצץ (אבל ללא חומרי נפץ ולא בתוך המון חף מפשע). האם יש מדינה בעולם שחיה בסיטואציה של מתקפה על ישוביה האזרחיים ? ואם יש מדינה כזאת האם היא מפגינה איפוק( כן אייל, איפוק!) כמו שישראל מפגינה. ושלא תהיה לך טעות אייל, הסיבה היחידה שאנחנו לא מפגיזים את עזה זה בגלל שישראל חוששת לגורלו של גלעד שליט.

 •   ביום נובמבר 28, 2008 בשעה 3:45 pm

  מסכים שיש מעגל אימה – חנוך לוין תיאר אותו היטב ב"רצח" אבל זה חל גם לגבי ירי הקסאמים וכיבוש וכו'…

  ובכל זאת נקודתית, היתה רגיעה ולא היו קסאמים עד שישראל פעלה בעזה לאחרונה פעולה צבאית בתוך עזה שגבתה חיי אדם – פלסטינים.

  וזו עובדה, כן, שעד אז היתה הפסקה בקסאמים..

  אני חושב שאתה מערב את הכעס והעצב המוצדקים שלך על ירי קסאמים, וההערכה שלך לגבי מה צריכה להיות תגובה או פעולה ביחס לכך, שעל כך אפשר לנהל דיון,
  עם המציאות לפיה השליטה של ישראל בעזה ובכניסה וביציאה לה נשארה בידי ישראל, וכל הדברים היפים שאתה ואחרים אומרים לי, למה לא בונים נמל, כאשר אי אפשר וישראל לא תרשה! למה לא בונים דברים וכו' , כאשר כל כניסת סחורות תלויה בישראל — כלומר,
  אתה בשום מקום, וגם לא בדיונים הקודמים שלנו בנושא, לא מתמודד כלל עם העובדות והמציאות הזו.
  אם אתה יכול עוד לשוב ולהפריח את השוואות בלגיה-הולנד זה מראה חן שאתה שבוי בקבעון מחשבתי, וכאמור מבלבל לדעתי שתי סוגיות שונות.

  זה שקסאמים זה רע ומטופש ושצריך לחשוב איך מתייחסים לזה ומהי תגובה ראויה ונכונה.

  זה שכל כך הרבה היבטים חיי תושבי עזה נשארים תלויים בידי ישראל וזה צורה של המשך השליטה. וזה מתבטא בכך שישראל אחראית לכך שאין גנרטורים בבתי החולים. כי היא לא אפשרה כניסת חלקי חילוף, וזה בידיה.

  ועל זה אתה לא אומר כלום, כי כנראה אין לך מה לומר.
  אבל אם רגע במקום להתווכח איתי תסתכל על העובדות האלו ותראה אותם נכוחה, אולי תבין את האחריות של ישראל

  ולא אני לא שבוי בפרדיגמה כלשהי שמאלנית קיצונית. אני מסוגל לגנות את ירי הקסאמים ולחשוב ולומר שהפלסטינים עשו ועושים נזק לעצמם – ולנו – בהתנהגות המטופשת ומרושעת הזאת.

  ועם זאת להבין שישראל היא זו שבידה הכח לקבוע איזה סחורות יש בעזה ואיזה לא, כמה חשמל וכמה לא, כמה מים וכמה לא, כמה תרופות וכמה לא, איזה חולים מקבלים טיפול – ראה למעלה –
  – ועל כן מהכח הזה נובעת אחריות. ולכן האחריות למצב ההומינטרי בעזה הוא במידה רבה בידי ישראל. אתה יכול להגיד שבידך להרעיב ולמנוע טיפול רפואי מתושבי עזה זו תגובה ראויה לקסאמים. אבל אתה לו אומר את זה. כי אתה כנראה לא חושב שענישה קולקטיבית כזו כלפי אוכלוסיה שלמה היא מוצדקת. אבל שים לב, שזו התוצאות של מדיניות ישראל כיום. זו תוצאת סגירת המעברים. אתה רוצה להגן על הסגירה הזו? תעשה כך, אבל אל תתעלם ותגיד שאין לישראל שליטה על חיי הפלסטינים כי הכיבוש נגמר וכו'. וכזכור מעברים נפתחו ונסגרו מתחילת ההתנתקות, וישראל השאירה את כל הכוח הזה בידה.

  ולגבי איפוק? אם אתה חושב שמספר האזרחים והילדים המתים בעזה מהפצצות שישראל עשתה בעבר זה איפוק אז אין לי מה לומר על זה.
  זה שעכשיו לא עושים מבצע צבאי בעזה אתה יכול לקרוא לזה איפוק. אבל נדמה לי שהנסיון המר של לבנון יכול להעיד על כך שחוכמה תביא לכך שלא יעשו מבצע כזה, ולא רק בגלל הסוגייה החשובה של גלעד שליט. כי ראינו גם במלחמת המפרץ, גם בלבנון, שירי טילים לא נפסק מפעולה צבאית, אלא רק מהפסקת אש. ולהזכירך היו קסאמים עוד לפני ההתנתקות. כאשר צהל היה בעזה באופן קבוע.

  אז יש לי בקשה, תקרא שוב, לאט, ובלי להתרגז את מה שכתבתי. בלי להתפוצץ. אולי בכל זאת יפקחו עיניך לראות את המציאות בעזה ואת השליטה הישראלית. ותנסה אתה לא לראות את זה בשחור לבן. זה שהפלסטינים אחראים לירי קסאמים וצריך לגנות את זה ולהצטער שלא עשו דברים טובים יותר וחכמים יותר, לא גורע מכך שכבר מההתנתקות, כל סטודנט פלסטיני שרצה לצאת ללמוד היה תלוי באישור ישראלי. הרי היו מקרים רבים כמו למשל הסטודמטים לריפוי בעיסוק.
  הרי כולנו רוצים שבעזה יהיו מרפאים בעיסוק שיוכלו לטפל בחולים נכון? אבל לא. ישראל סירבה כאשר היו מספר סטודנטים שהיו צריכים לצאת ללימודי ריפוי בעיסוק לתת להם היתר.
  מה זה הכח הזה שיש לישראל לקבוע מי יצא לקבל טיפול רפואי ומי לא ? איזה סחורה תכנס ואיזה לא? האם הכח הזה שקיים שם מאת תחילת ההתנתקות ומופעל כל הזמן, אינו מוליד אחריות ? אינו מלמד על המשך השליטה האפקטיבית הישראלית בהיבטים רבים ומשמעותיים של החיים בעזה? אם אתה צריך לצאת לטיפול רפואי שאין בישראל אתה יכול לטוס או לנסוע באוניה. מעזה אי אפשר לצאת ככה – כי ישראל לא מאפשרת פיתוח כזה. זה אסור והיא לא תרשה את זה. אתה מבין את זה? לישראל אפשר להביא ציוד רפואי לפיתוח., לעזה כל ציוד כזה חייב להכנס רק דרך מעבר ארז וישראל לעתים קרובות לא מרשה – שוב ראה דוגמת חלקי החילוף לגנרטורים. ממעבר רפיח אסור להכניס סחורות, רק אנשים. כלומר כל סחורה צריכה לבוא דרך ישראל ובאישורה. אם ישראל לא מרשה סחורה מסוימת, וזה קורה, ראה הלינקים, וכאשר סוגרת המעברים – אין. אתה יכול להבין את זה? אתה יכול להבין שזה עבור תושבי עזה לא סיום כיבוש?

  צר לי אבל אני חזרתי על העובדות האלו כל כך הרבה פעמים, ואני חושב שאתה יודע לקרוא ומספיק אינטלגנטי כדי להבין אותם.

  לכן אם תמשיך להתעלם מהם זה בעיני עיוורון מרצון או מקבעון מחשבתי ואין לי יותר דרך להתמודד איתו, כי אני חושב שפרסתי את כל העובדות מספיק פעמים. ולא יעזור שתחזור שוב על כך שיורים קסאמים וזה רע כי אין לי שום ויכוח על זה.

 •   ביום נובמבר 28, 2008 בשעה 6:40 pm

  ידידי

  אני לא לוקה בעיוורון. אני יודע טוב מאוד על מה אתה מדבר. אבל זה עניין מאוד עקרוני אצלי.
  על העובדות אין ויכוח, אין, אתה צודק שיש לנו השפעה מכריעה על הקורה בעזה. אולי ההשוואה בין בלגיה להולנד היתה קשה מדי והייתי צריך לבחור בדנמרק וגרמניה שכן גרמניה היא שכנתה היבשתית היחידה של דנמרק. אבל בוא נעזוב את זה שניה. קודם כל אני חושב שאתה טועה טעות מרה !!! ב"עובדות" כשאתה אומר שהיתה רגיעה בירי הקסאמים. אתה פה ממש מכופף את העובדות. אבל גם זה לא משנה. ידידי היקר, המשוואה לפיה אנחנו נסוגים מהכיבוש (בוא נאמר ששינמכנו את הכיבוש מכיבוש ישיר לכיבוש עקיף) וקיבלנו בתמורה החמרה של "ההתנגדות" הפלשתינאית, אינה מקובלת עלי. אז אייל, כל פעם שאתה נכנס למצב צבירה של בכי על הסבל הפלשתינאי אני שומע את אותה דמות מקצרצרים של "איה יה…" אין מצב שאני אצודד בפשרות ישראליות, מתן היתרים לפתוח את המעברים או לחשוף ישראלים לסכנה (לא התייחסת לשאלה הזאת) עקב סבל פלשתינאי. מסכים שהם סובלים, אבל בגלל מה שהם עושים. וכן אני יודע שנוטף מדברי נימה של ענישה קולקטיבית, אבל הם אלו המענישים קולקטיבית את עצמם

 •   ביום נובמבר 28, 2008 בשעה 6:53 pm

  ושוב, אייל, אתה מוכן לחתום לי שחלקי החילוף לגנרטורים באמת יגיעו לבית החולים ולא לבונקרים של החמאס?

  אם אני אוכיח לך שציוד "הומניטרי" שהוכנס בעבר לעזה שימש בפועל את ארגוני הטרור, אז תתנגד להכנסתו?

  כמו שכבר אמר חשין בפרץ של שפיות על אהרן ברק, נראה שיש מי שמוכנים שייהרגו "30-50" איש בפיגועים "למען זכויות אדם". כמובן שהאנשים האלה לא יושבים בעוטף עזה, ובימי הפיגועים גם לא נסעו באוטובוסים.

 •   ביום נובמבר 28, 2008 בשעה 8:18 pm

  חן – גם בגרמניה/דנמרק אפשר להטיס מטוסים
  אין איסור הכנסת סחורות משאר הגבולות

  אף אחת מהן לא שולטת באספקת החשמל של האחרת. ולא באפשרות לצאת לטיפול רפואי.

  אפשר לשאול על לסוטו שמוקפת כולה בדרום אפריקה כמדומני אבל לא על המקרה שהבאת.

  מכל מקום כל ההשוואת שעשית מעידות בעיני על התעקשות חסרת בסיס שלך להתעלם מהמציאות.

  לגבי הרגיעה בירי הקסאמים עד הפעולה האחרונה אלו העובדות כפי שאני הבנתי מהעיתונות. אבל אני באמת על זה לא כרגע אגיש תצהיר, אבל למיטב זכרוני היתה תקופה שנמשכה בלי קסאמים עד לאחרונה.

  וכל ההשוואה לקצרצרים או איך שזה נקרא ממש נוראית ואפילו בזויה בעיני. כי אנו מדברים על אנשים שלא יכולים להגיע לטיפול רפואי ואתה משווה את זה לאיזה התבכיינות.

  שים לב שהמעברים נסגרו לאחרונה בגלל הקסאמים, לא בגלל פיגוע במעברים, כלומר לא בגלל סיכון לארוע כזה, אלא כענישה קולקטיבית על אזרחי עזה. וזה פסול ולא הם מענישים את עצמם.

  ומה שאתה מפספס זה שהכיבוש לא הונמך בצורתו העקיפה אלא נמשך.

  וכפי שאני אומר אתה מבלבל שתי סוגיות

  1. הפסול שבירי הקסאמים והשאלה על איך להגיב לכך

  2. העובדה שבלי קשר מתחילת ההתנתקות ישראל המשיכה לשלוט. כי אין לך שום תשובה ושום הסבר למדוע לא להעביר חולים, סטודנטים, תרופות וכו'. ואני מזכיר שוב ושוב שההגבלות על תנועה של הדברים האלו היא ארוכה כאורך ההתנתקות.

  אבל זה בסדר, תמיד כשמדינות הפרו זכויות אדם של קבוצות אחרות נמצאו אפולגוטים להפרות האלו. תמיד אמרו שזה לא כל כך חמור, זה אשמתם והם הביאו את זה על עצמם. כך היה בדרום אפריקה וכך היה פעמים רבות.

  חלקי לא יהיה עם האפולוגטים.

  אגב אני לא זוכר בהיסטוריה אסונות שקראו מאנשים שהתריעו על הפרות זכויות אדם אך זוכר אסונות רבים מאנשים שמצאו לכך תירוצים שונים, האשימו את הצד החלש, והתעלמו מהאחריות של מדינתם.

  וזה האסון שכל מי שעוצם את עיניו לוקח אותו אלינו.

  וחיים – הדברים האחרונים מכוונים גם כלפי דבריך וראה אותם כתשובה. ואני בכלל לא חושב שישראל צריכה לשלוט במה שקורה בעזה ובמה שנכנס לשם ומה לא, אבל זה צריך להיות חלק מהסדר גדול יותר. ובינתיים האחריות של ישראל למצוא את הדרך שהגנרטורים יגיעו לבתי החולים.

 •   ביום נובמבר 28, 2008 בשעה 8:19 pm

  וחן עוד דבר
  תשב יום אחד, תקרא את הדוח של גישה כובשים מנותקים מתחילתו ועד סופו ואז תכתוב ניתוח עובדתי ומשפטי שמפריך אותו. אז נדבר. ולא על סיסמאות והשוואות חסרות בסיס. אם אתה לא מבין שכוח כולל אחריות אז פספסת הרבה.

 •   ביום נובמבר 29, 2008 בשעה 12:34 am

  הגנרטורים הם כמובן רק דוגמה.

  שאלה לי אליך בתור מומחה משפט בינלאומי – האם ישראל מחוייבת לספק חשמל למחרטות הקסאמים לפי המשפט הבינלאומי, או שמא המשפט הבינלאומי דווקא אוסר עליה לסייע לפעילות טרוריסטית שכזו שרוצחת אזרחים חפים מפשע?

  האם ייתכן שבעתיד שרי התשתיות של ישראל יועמדו לדין בהאג בגין סיוע לייצור קסאמים ולרצח אזרחים חפים מפשע בשדרות וסביבותיה?

 •   ביום נובמבר 29, 2008 בשעה 2:07 am

  1. עוד דבר לעניין השליטה בעזה – ישראל לא מתירה לעיתונאים זרים להכנס. עוד דבר שמעיד על השליטה

  2. חיים השאלה שלך לוקה בהוצאה גדולה מהקשר. אי אפשר לנתק את כל החשמל כי חלקו ילך ליצור קסאמים. זה כאילו שתגיד שישראל שותפה לפשעים כי יש רוצחים שמשתמשים בחשמל כדי לתכנן רצח ואונס שנעשה אפילו בישראל גרידא, זה הרי מגוחך. אז לא, לא יתכן שבגלל אספקת חשמל כללית לעזה מישהו יועמד לדין. אם מישהו מסייע גופא לנושא זה זה משהו אחר.

  אבל אני יכול להרגיע אותך, יתכן שבגין המצור על עזה וענישה קולקטיבית ומניעת נגישות לטיפול רפואי יועמדו שרי ישראל לדין.

 •   ביום דצמבר 1, 2008 בשעה 9:44 pm

  הידעת ששדרות קרובה יותר לביה"ח שיפא בעזה מאשר לביה"ח ברזילי באשקלון או ביה"מ סורוקה בב"ש?

  האם אתה חושב שהמשפט הבינ"ל מחייב איפה את השלטונות בעזה לקבל במקרי חירום תושבי שדרות לטיפול חירום בשיפא?

  אגב, השאלה רלוונטית כמובן גם לתושבי יצהר וביה"ח אלח'ססי בשכם, יהודי חברון וביה"ח אלאהלי בחברון, וכו'..

 •   ביום דצמבר 2, 2008 בשעה 2:14 am

  אולי – אין לי תשובה בשליפה, אבל אני חושב שעל ישראל חלים חובות מיוחדים שחלים על כוח כובש מכוח המשפט הבינלאומי שלא חלים על בי"ח שיפא, אבל יתכן שאפשר לגזור חובה כזו ממקורות אחרים של זכויות אדם.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*