חייב לזוז – עכשיו תורי

ביקור קצר בישראל אפשר לי לראות היום אחר הצהריים בסינמטק את "חייב לזוז", סרטו של אבידע ליבני. הסרט המצויין כל כך הזה, הוא כמובן לא רק על אהוד בנאי,  אלא גם במידה שווה על יוסי אלפנט, וגם כמובן על שאר "הפליטים", ז'אן זק גולדברג, גיל סמטנה ונועם זייד הלוי (שבסרט לא מזכירים שגם הוא כמו בנאי בא ממשפחה מוכשרת במיוחד – אחיה של אסתר עופרים). כל אחד מהם אדם ומוזיקאי מרתק בזכות עצמו. ובכלל זהו סרט על תקופה מכוננת ברוק הישראלי. כשברי סחרוף מציין שכאשר שמע את האלבום של אהוד בנאי והפליטים הרגיש שהוא יכול לשוב ארצה, אי אפשר שלא להזכר בהופעה של פורטיס וסחרוף ב"זמן אמיתי" עם שובם, שבישרה את פריצת גל רוק האינדי הישראלי של סוף שנות השמונים/תחילת שנות התשעים, ולהזכר בשמות אור כשדים, רונן בן-טל, נושאי המגבעת, פוליאנה פראנק, טאטו ואחר כך כרמלה גרוס וואגנר, הפליז, ועוד.

 

אני מצטרף אם כן למספר כותבים כאן ברשימותאיתמר זוהר, יובל סער , אורי בר-און ,כרמל וייסמן  תימורה לסינגר  ועמי ברנד שכתבו כאן על כמה הסרט הזה ריגש אותם, ואף כי הרבה שירים של אהוד בנאי ריגשו ומרגשים אותי, הרי שצמרמורת אמיתית עברה בי דווקא כאשר נשמעו "עיירה בדרום" (שיר החתונה) ו"מאמי יא מאמי" (שיר האונס) מתוך אופרת הרוק מאמי.

 

 

 

 

 

 

 

על מה מחיתי דמעה אם כן בזמן הכותרות? על יוסי אלפנט ז"ל?  על ז'אן זאק גולדברג ז"ל? על נוסטלגיה לימים בהם היינו צעירים בכעשרים שנה ונלהבים מכל צליל חדש שבנאי, אלפנט, שאר הפליטים, ולהקות אחרות הפיקו? על זכרון הערב "הדיל של הפיל" שמופיע בסרט? או על הימים שבהם "עשרים שנות כיבוש" נראה המון?

וכן, גם אני חוזר בחלומי לפעמים לבית הספר התיכון, ולא שלא הכנתי שיעורים, פשוט לא מספיק מוכן למבחן שמגיע (ואם יש לכם ספק מדובר במבחן במתמטיקה, וזה שכבר יש לי דוקטורט לא מציל אותי מהחרדה שתוקפת בחלום, שאכשל בבגרות).

 

 

 

אז אם עוד לא ראיתם, עשו כדברי איתמר – עזבו הכול ורוצו לראות את "חייב לזוז"! ובעידן "האח הגדול" ושאר מירעין בישין צריך להזכר באנשים האלו שעשו  – ועושים – תרבות אחרת כנגד כל הסיכויים.

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות


  • Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/functions.php:295 Stack trace: #0 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/comments.php(31): sandbox_commenter_link() #1 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-walker-comment.php(180): notes_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-wp-walker.php(146): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-walker-comment.php(140): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #4 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-wp-walker.php(322): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #5 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/comment-template.php(2094): Walker->paged_walk(Array, -1, 0, 0, Array) #6 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/comments.php(66): wp_list_comments('type=comment& in /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/functions.php on line 295