Postcard Teas: שלח לי תה בגלויה מארץ רחוקה

זוהי גרסה עברית של הפוסט השני בסדרה The Best Teas in London שאני מפרסם בבלוג התה הקולקטיבי Cha Dao. הפוסט הקודם בסדרה עסק בבית התה TeaSmith. בקרוב יתפרסמו פוסטים נוספים בסדרה זו.

Oxford Circus שנמצאת בהצטלבות של רחוב אוקספורד ורחוב ריגנט במרכז לונדון, הוא אזור עמוס ורועש. אנשים מגיעים הנה למטרות רבות. נמצאת כאן חנות "אפל" שאפשר לבוא אליה לרכוש או לתקן אייפוד או אייפון, חנויות גדולות של כל רשתות הביגוד הגדולות, ובית הכל-בו היוקרתי סלפרידג'ס, בו נמצא גם ה- Wonder Bar, אחד מברי היין המובחרים של לונדון. ברחוב צדדי, במרחק של רק כמה דקות הליכה, אך במיקום שמרגיש מרחק כמרחק מזרח ממערב מההמולה של רחוב אוקספורד, אפשר למצוא את Postcard Teas. בעוד שרחוב דרינג יוצא מרחוב אוקספורד, הרי שהוא מתעקל ממש לפני שמגיעים ל Postcard Teas, ונהיה מקביל אליו, מה שעושה את Postcard Teas לא רק אי של תה, שקט ושלווה באחד מהאזורים הצפופים והומי האדם של לונדון, אלא גם, באופן מילולי, החנות מעבר לפינה.

אם המוסד הקודם שנסקר בסדרת פוסטים זו על המקומות הטובים ביותר לתה בלונדון, TeaSmith, הוא בית ובר תה שמשמש גם כחנות תה, הרי ש Postcard Teas הוא ההפך, כלומר חנות תה שמשמשת גם כבית תה. רוב העסקים שנעשים כאן הם מכירת עלי תה להכנה ושתייה בבית, אך אפשר גם לשבת ולשתות כאן תה, כאשר כל אחד מכארבעים סוגי התה שנמצא כאן למכירה, זמין גם לטעימה במקום בכוס תה המוכנת כהלכה, תמורת מחיר סביר מאוד. אם קונים את התה אותו שותים, הרי שגם התשלום הזה מבוטל.

 

טעימת תה אולונג ב Postcard Teas

 

לפוסטים קודמים על תה ראו:

כוס התה שלי – כל מה שרציתם לדעת על תה

עשרת  הדיברות להגשת תה

תה מנחה – רגע לונדוני

לפעמים תה יכול להיות גם השקפת עולם – רשימה בעקבות ספרו של אהוד גונן

ההבדל התהומי שבין תה לבין הלבשה תחתונה 

"תה הוא הקפה החדש"

תה בלונדון : TeaSmith

 

טימותי ד'אופיי

טימותי ד'אופיי הוא האדם שמאחורי Postcard Teas, ואף כי הוא נמצא בעסקי התה כבר למעלה מעשור, הרי שהחנות קיימת במיקומה הנוכחי במשך כשלוש וחצי שנים. ד'אופיי מייבא את רוב התה ישירות מהמגדלים. במקרים הבודדים בהם אין זה כך, התה נקנה מסוחר בארץ הייצור, שקנה את התה ישירות מהמגדלים. הוא מתגאה ביחסים המיוחדים שיש לו עם חלק מגני ויצרני התה המיוצגים בחנות. בחנות, ובאתר האינטרנט של Postcard Teas ניתן לראות תמונות של מסעותיו של ד'אופיי למקומות בהם גדל ומיוצר התה אותו הוא מוכר. כמו כן מוצגים ונמכרים בחנות כלי תה יפים עד מאוד שעוצבו על ידי אמנים שונים, וכן מבחר של קרמיקה יפנית (מה שאולי משקף את הרקע של ד'אופיי כמי שגדל במשפחה של סוחרי אמנות חשובים).

 

קרמיקה יפנית

 

מבחר התה כאן כולל את כל סוגי התה (לבן, ירוק, אולונג, פו-אר), אך ללא ספק יש נוכחות בולטת במיוחד לתה אולונג (תה מחומצן חלקית) – הקטגוריה הרחבה והנפלאה של תה שנמצא בין התה הירוק (תה שנעשה מעלים שכלל לא התחמצנו בתהליך היצור) ובין התה השחור (תה שנעשה מעלים שעברו חימצון מלא). ד'אופיי גם שותף ב East Teas, חברה נפרדת בה הוא ואלקס פרייזר מוכרים מגוון מרשים של תה ממזרח אסיה (יפן, קוריאה, טאויואן וסין). הלב של East Teas, (מעבר לזה הוירטואלי), הוא דוכן ב-Bourough Market, גן העדן הקולינרי של לונדון. אבל כל מגוון התה שד'אופיי ופרייזר מוכרים תחת המותג East Teas זמין גם בחנות Postcard Teas, שם מצטרפים לתה של East Teas מגוון סוגי תה נוספים. חלקם הם כאלו שתג המחיר שלהם ואיכותם הגבוהה ביותר עושים אותם ללא כל כך מתאימים למכירה בדוכן שבשוק, ואחרים הם כאלו שלא מגיעים ממזרח אסיה, אלא מאזורים אחרים, בעיקר מהודו.

ביקור ב-Postcard Teas בשבת בבוקר לפני מספר שבועות איפשר לטעום מגוון רחב מהתה שד'אופיי מייבא ומוכר. צריך לציין שד'אופיי טועם כל תה שהוא מכין לפני שהוא מוציא אותו ללקוחות, שנהנים מהתה בשולחן משותף גדול הנמצא במרכז החנות. הוא מאמין שיש ואריאצות בין חליטות, בייחוד בסוגים מסוימים של תה, ועשוי לזרוק חליטה שלא יצאה מספיק טובה לטעמו ולנסות שוב עד שיגיע לכוס התה המושלמת.

התחלנו בתה Emperor Jiaqing Tribute Phoneix, אולונג מעצי תה עתיקים שמייצר מאסטר וונג, אחד מיצרני התה ש Postcard Teas עובדים איתו באופן קבוע. העצים שתה זה נעשה מעלים שגדלו עליהם הם מימי שושלת מינג, ותה זה, שנעשה כמחווה לקיסר ג'יאקינג משושלת צ'ינג, מיוצר כל שנה בחודש מאי. לתה היתה ארומה נפלאה של דבש עם מגע של תבלינים, וגוף מלא וסמיך. המשכנו לעוד אולונג ממאסטר וואנג, היה זה התה Mi Lan Xiang Dan Cong, שמיוצר במרץ גם הוא מעצים עתיקים. לתה זה היתה של עץ ושל פרי הליצ'י. תה מקסים, בעל גוף מלא אף הוא.

מכאן המשכנו לתה שמגיע מאזור Wuyi ושמיוצר על ידי אחד הספקים החשובים האחרים של ד'אופיי, מאסטר Xu. תה זה, ה Rou Gui, הוא אולונג קלוי קלות, שיש בארומה שלו קינמון, שזיפים מיובשים ושוקולד, ובטעימה מגלה מבנה יפה מאוד. מאותו יצרן, טעמנו גם אולונג קלוי מקסים מעצים עתיקים בני מאה שנה, שגדלים באזור Wuyishan, בשם Shui Xian.

בשלב זה עברנו מאולונג לפו-אר, תה כהה ואחד מסוגי התה היחידים שנעשה ליישון (בדרך כלל רצוי לשתות תה מעלים טריים ככל האפשר). היה זה התה Jin Damo שנעשה על ידי המסטר ליו מעצים בני שמונה מאות שנה. זהו פו-אר "מבושל", סגנון עשייה שנותן לתה את הטעם המרוכז והייחודי שלו, ובמקרה זה לתה היתה ארומה של פירות שחורים וטעמים המזכירים קפה.

בשלב זה שאל אותי ד'אופיי איזה סוגי תה אני אוהב. כאשר עניתי שאני למעשה אוהב את כל סוגי התה, פרט ל-Lapsang Souchoung, שהוא תה מעושן, הוא התעקש שאנסה  את התה  Tong Mu Lapsang Souchoung שלו. אתוודה שהוא הצליח להמיר אותי. לתה היתה ארומה הדרית מקסימה עם רק מגע קל של עישון. ד'אופיי ייחס את אופיו של התה הזה לכך שהשתמשו באש עצים לעישון, ולא בפחם. בכל מקרה, אני שוכנעתי.

מאוחר יותר, בבית, ניסינו עוד תה שהגיע ממשפחת ליו. היה זה התה הלבן של משפחת ליו מעצי תה פראיים בני שמונה מאות שנה. העלים היבשים של תה ייחודי עד מאוד זה היו ארומטיים מאוד עם מגע של ערמונים קלויים ושקדים. לתה החלוט היו ארומה וטעמים עדינים ומקסימים (שוב ערמונים).

 

התה הלבן של משפחת ליו

 

התה הלבן מוכן בבית

 

בתחום התה השחור, יש לד'אופיי תה משובח מאזור התה המובחר דרג'ילינג שבהודו. הוא עובד באופן קבוע עם האחוזות המשובחות Goomtee ו-Jungpana.  השנה יש לו גם דרג'ילינג אביב ("לבלוב ראשון") נפלא מאחוזת Glenburn, תה שמשקף את כל התכונות הטובות של תה דרג'ילינג טרי מאוד מלבלוב ראשון, לרבות טעמים עגולים וארוכים.

Postcard Teas הוא עסק שעובד בכמויות קטנות. חלק ניכר מהתה שנמצא כאן למחירה מיוצר בכמויות קטנות עד מאוד מלכתחילה. למרות זאת, ד'אופיי מתנער מהמונח האופנתי "תה נדיר" שמשתמשים בו כיום בהרבה מקומות (לרבות סטארבאקס), ומזכיר לנו שלעתים קרובות המונח הזה מיוחס לתה שלמעשה מיוצר לייצוא במפעלים גדולים. כך שבעוד שהמונח "תה נדיר", כמו גם המונח "סחר הוגן", משמשים לעתים יותר מדי קרובות כמותגים למכירת תה תעשייתי מאיכות בינונית, הרי שהתה שנמכר כאן הוא באמת תה נדיר, המיוצר על ידי יצרניים משפחתיים העובדים בכמויות קטנות. אם תגיעו הנה לטעום או לרכוש תה, וגם אם תרכשו תה דרך האתר של Postcard Teas, ד'אופיי ישמח לחלוק אתכם את המידע והפרטים לגבי מקור התה, היכן, מתי ועל ידי מי הוא נעשה, ומה תנאי העבודה במקום הייצור. התשוקה שלו לתה ולהבאת תה משובח ללונדון, מאפשרת לכל מי שמבקר בחנות או באתר האינטרנט שלה גישה לתה נפלא, ו Postcard Teas היא גן-עדן של ממש לאוהבי התה, מקום בו אפשר לטעום ולרכוש תה מעולה במחירים הוגנים מאוד. לא צריך להיות מומחה לתה כדי לבוא ולהנות מהמקום הזה: אפשר לטעום כאן גרסאות משובחות של סוגי תה המוכרים כמעט לכל אחד ואחת (כמו "תה ארוחת בוקר אנגלי" שהוא בלנד של מספר סוגי תה, או תה יסמין), וגם להרחיב את ההכרות עם סוגים נוספים של תה, בצורה שתרחיב את מגוון הארומות והטעמים.

בעבר היתה כאן תצוגה של גלויות בתימה של תה, ואף כי זו כבר אינה בחנות, הרי שיש כאן "חבילות גלויה" של תה. בחנות מצויה תיבת דואר אדומה, ואם קונים חבילת גלויה, הרי שאפשר להוסיף כתובת ולשלוח את התה לחברים או למשפחה. זהו רעיון מקסים למתנה, אך אנא זכרו לקנות גם תה עבור עצמכם!

 

דואר התה

 

 

Postcard Teas, 9 Dering Street, London W1S 1AG

 

 Tel. 020 76293654

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 7:45 am

  גם אני לא כל כך אוהב את
  Lapsang Souchoung
  יש לו בדרך כלל טעם של פלסטיק.
  למען האמת גם דארגילינג נראה לי כתעלול פרסומת שיווקית של הבריטים, יש בהודו סוגי תה טובים יותר לטעמי בעיקר החזקים והמלאים (אסאם ודומיו).
  תודה על שיתוף הרשמים המעניין

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 8:22 am

  אין על אירופה, אין על בריטניה, אין על לונדון, אין על תה, ואין על פוסטים על תה, כל הכבוד, תודה, היה כייף להתבשם בניחוחות

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 10:27 am

  אודי עם זאת כאמור הלפסונג סוצ'ונג שטעמתי שם היה מצויין…
  לגבי דרג'ילינג – אם הוא משובח מגן טוב וממשלוח טוב הוא לדעתי מענג מאוד – גם אם הבריטים שתלו אותם… אני מעדיף דרג'ילינג על אסאם- שאלה של טעם.נסה מ
  Margaret's Hope
  Castelton
  ועוד.

  שרון – תודה. בקרוב עוד.

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 3:22 pm

  ואף מפעים איך אתה מצליח אייל יום אחרי הפגנה נגד 42 שנות כיבוש ברחובות תל אביב לכתוב על תה אנגלי.
  אולי בזכות שהכיבוש הנאור שלהם
  הסתיים כבר.

  בקרוב אצלינו

  יישר כוח

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 3:25 pm

  יולי… בביקור בארץ גיליתי שנפתחו שתי חנויות תה טובות בתל-אביב ואכתוב על כך בקרוב, כך שיש תקווה – זאת בנוסף לאוצ'ה הוותיקה יותר שמוצריה נמכרים און-ליין ובמספר חנויות.

  ולגבי היכולת לכתוב על זה – אולי אם לא הייתי יכול לכתוב גם על זה לפעמים באמת הייתי יוצא מדעתי…. את זוכרת את הקטע ב"הדבר" שהם דנים בשאלה אם אפשר ללכת לים באמצע המלחמה במגפה, ואז הם אומרים שהרי נלחמים במגיפה כדי שאפשר יהיה ללכת לים…

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 5:06 pm

  בתל אביב-יפו ובלונדון

  וגם באמת יש תקווה שכמו הבריטים, תבין מדינת ישראל שזה לא ממש כייף לשלוט על עמים אחרים

  לחיי התה

 •   ביום יוני 9, 2009 בשעה 11:15 pm

  והלכתי להכין כוס תה,
  למרות שחם נורא

 •   ביום יוני 10, 2009 בשעה 2:43 am

  למיטב ידיעתי לתה יש "אנרגיה קרה" ולכן הוא מקרר את הגוף – זה מן הרפואה הסינית, אך באמת שזה לא תחום שאני מבין בו, אך כך קראתי פעם.
  ואם לא השתכנעת תמיד אפשר לשתות תה קר, שמכינים לבד, נאמר מעלי תה ירוק. בריא וטעים!

 •   ביום יוני 14, 2009 בשעה 6:32 pm

  מה דעתך על הזמנת תה מאיביי?
  המחיר נראה זול משמעותית והמבחר ממש עצום. מצאתי את החנות הזאת למשל:
  http://stores.shop.ebay.com/Yunnan-Colorful__W0QQ_armrsZ1

 •   ביום יוני 15, 2009 בשעה 12:35 am

  סיגל
  לא מכיר את הספק הספציפי זה ואף פעם לא קניתי תה דרך איביי. אבל קניתי דה און-ליין הרבה פעמים, בפרט בישראל בה המבחר הקיים מצומצם יחסית (אם כי יש עכשיו לצד אוצ'ה את החנות פייה ותה ועוד חנות תה אמורה במתחם מנדרין – אכתוב עליהן בקרוב).

  אבל כשקניתי און-ליין בדרך כלל זה היה במקומות שכבר הזדמן לי להכיר את התה שלהם בין אם כי בקרתי בחנות או הייתי במקומות שהגישו את התה שם. כי אני מעדיף לראות תה מספק מסוים בעיני ולהריח אותו ולטעום אותו לפני שאני מזמין ממקור לא ידוע שאין לי עליו המלצות מהימנות.

  אגב המחירים ב
  POSTCARD TEAS
  די טובים.

  קניית אוןליין מחול עשיתי בדרך כלל מה
  PALAIS DES THES
  שכתבתי עליו בפוסטים קודמים.

  הייתי ממליץ אם זה ספק לא מוכר אך נראה לך אמין ומעניין להתחיל בקנייה קטנה ולהתרשם בעצמך איך התה. כמובן שיש להזהר במתן כרטיסי אשראי לגורמים לא מוכרים אלא אם כ ן הם נראים אמינים…

 •   ביום יולי 6, 2009 בשעה 5:53 pm

  שלום אייל

  מהתגובה שלך לסיגל אני מבין שיצא לך להזמין תה מחו"ל. רציתי רק לדעת אם לא עשו לך בעיות במכס\ דואר. התענייתי פעם בקניית תה מחנות בארה"ב והפקידה בחברת מסטופ (חברה שאחראית לשילוח מכאן שלם) ייעצה לי להמנע מהזמנה כזאת בגלל שהמכס עוצר את זה. שמעת על זה פעם?

  אגב, הפוסטים שלך בנושא הם כמו, נו, כמו הזה שבשמה… נו כמו… מצטער אין לי דימוי מפוצץ.
  בעצם הם פוסטים על תה – בשבילי זה מספיק מפוצץ 🙂

 •   ביום יולי 6, 2009 בשעה 5:59 pm

  תומא שלום
  הזמנתי פעמים רבות מה
  PALAIS DES THES
  שבפריז ואף פעם לא היתה שום בעיה.
  היתה פעם אחד שעשיתי קנייה יותר גדולה ויותר יקרה כי גם הזמנתי כמה קומוקומים ואז חייבו אותי במכס והייתי צריך ללכת לבית המכס ובבית המכס גם שאלו אם זה לשימושי העצמי ואמרתי שכן. כשדובר ברכישות קטנות יותר גם זה לא היה, אם כי מעל סכום מסוים אכן גבו מכס (דרך סניף הדואר הרגיל).

  תודה על דבריך ושמח שאתה נהנה מהפוסטים. בקרוב עוד.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*