יכול להיות שזה נגמר?: להרוג את השליח (2)

[גרסה אנגלית של רשימה זו התפרסמה כאן].

 

כאשר פרסמתי ביום זכויות האדם הבינלאומי את הרשימה "להרוג את השליח", תיארתי, כך מתברר, לא רק את מה שכבר התרחש עד אז, אלא את מה שאף החמיר בשבועות שעברו מאז. מכתב של ארגוני זכויות אדם לראש הממשלה מתאר את שרשרת ההתקפות על ארגוני זכויות אדם. שתי התפתחויות חשובות בהקשר זה מהתקופה האחרונה הם המעצרים של מפגינים בשיח ג'ארח, וההתקפה על הקרן החדשה לישראל. לגבי המעצרים, אלו נמשכו גם כאשר בית המשפט קבע שוב ושוב שמשמרות המחאה שנערכו שם הן חוקיות ולא דרשו רישיון. המעצר של מפגינים שם קיבל תשומת לב תקשורתית בעקבות המעצר של חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, אך כפי שציין אלעד הנקודה אינה שהוא אישית נעצר. אי אפשר לנתק את המעצרים האלו מההתקפות על ארגוני זכויות אדם אותם תיארתי ברשימה הקודמת בנושא. מדובר שוב על פגיעה ב"שליח". צריך לשים לב איך היא מעבירה את מוקד הדיון מהעוול שנעשה בשיח ג'ארח לשאלות – החשובות כמובן כשלעצמן – של חופש הביטוי וההפגנה, אם כי במקרה הזה בסיכומו של דבר יתכן שהמחאה נגד רמיסת חופש הביטוי מגבירה גם את המודעות לנושא עצמו.

ההתקפה האחרונה של ארגון שאין לי אפילו שום כוונה להזכיר את שמו כנגד הקרן החדשה לישראל וכנגד פרופסור נעמי חזן הגיעה לשיא חדש של כיעור ופשיזם.  עם או בלי קשר, באתר האינטרנט של אותו עיתון שמקדם את ההתקפה הזו, התפרסמה רשימה של בדרן מסוים שקבע שב"מדינה מתוקנת" אנרכיסטים היו מוצאים את עצמם.בבית חולים עם גוף שבור או בצינוק.(!). [הערת הבהרה: הקישורים הנ"ל הם לרשימות ביקורתיות מומלצות ולא לכתבות המשמיצות].


הרבה מידע התפרסם בימים האחרונים בנושאים האלו, ואני ממליץ על הבלוג המצוין "כותרת" שמביא מידע באנגלית ושכותב בעיקר דידי רמז (גרסה אנגלית של רשימתי "להרוג את השליח" התפרסמה בבלוג זה). אני מודה לכל אלו שכותבים בתדירות גבוהה ממני על ההתקפות האלו, וממליץ לעקוב אחר הפרסומים השונים לרבות אלו של האגודה לזכויות האזרח. כל כך הרבה נכתב בנושא כך שאני משתדל לא להוסיף למלל הרב וגם ההלם מהעוצמה של הפשיזם הגובר מביא לעתים לאלם, למרות שכמובן שאסור להיכנע לכך וכל מילה חשובה.

אם מצרפים את ההתקפות על ארגוני זכויות אדם להמשך המצב המזעזע בשטחים, להמשך ואף החמרת אלימות המתנחלים כלפי פלסטינים שהצבא והמשטרה אדישים לה במקרה הטוב ומשתפים איתה פעולה במקרה הרע, ולאחרונה התפרסמו כמה כתבות טלביזיה שמתעדות את הידוע לנו ממזמן, הרי שנשארים עם תחושה קשה ביותר באשר למצב המחמיר והולך של מה שנשאר – אם בכלל – מהדמוקרטיה הישראלית. מלכתחילה מצב הכיבוש המתמשך – כפי שהוסבר כאן – מעקר את הדמוקרטיה מיסודותיה הבסיסיים. עתה אנו עדים לסדרת התקפות כנגד הגופים שמנסים להחיות את מה שנשאר מדמוקרטיה. אי אפשר להמעיט בחומרה ובסכנה שבהתקפות האלו.

אם יש לי נחמה היא זו: ההיסטוריה די ברורה בסוגיה הזו של המתח בין מבקרי שלטון שמצביעים על הפרות זכויות אדם ובין כאלו שמתכחשים להפרות כאלו ומתקיפים את המבקרים. כל אלו שעוסקים בהכחשה של הפרות זכויות אדם, שמתכחשים לכך שמדינתם פועלת בצורה אלימה, גזענית ומפלה, מופיעים בסיכומו של דבר בספר השחור של ההיסטוריה של מי ששיתפו פעולה עם מעשי נבלה. לא זכור לי שארגוני זכויות אדם ומתריעים ומפגינים המיטו אסון על ארצותיהם. זכור לי היטב כיצד המתכחשים להפרות כאלו, וכל האפולגטים למיניהם, הם שהמיטו אסון על מדינות רבות ומהם מגיעה הסכנה האמיתית. לכן, לא משנה לי אם אתם סטודנטים שמציגים את עצמם כארגוני מרכז, פרופסורים שבלי בושה משמיצים אחרים תוך הפצת שקרים, או עיתונאים שאולי פעם עסקו בנושאים חברתיים אך היום הפכו לחלק ממקהלת הפטריוטיזם שהוא במקרה הזה אכן לגמרי מפלטו האחרון של הנבל. מקומכם בהיסטוריה יהיה יחד עם שורה ארוכה של מכחישים למיניהם. חבל רק שבדרך הקרבנות רבים כל כך.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות


  • Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function ereg() in /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/functions.php:295 Stack trace: #0 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/comments.php(31): sandbox_commenter_link() #1 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-walker-comment.php(180): notes_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #2 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-wp-walker.php(146): Walker_Comment->start_el('', Object(WP_Comment), 1, Array) #3 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-walker-comment.php(140): Walker->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #4 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/class-wp-walker.php(322): Walker_Comment->display_element(Object(WP_Comment), Array, 1, 0, Array, '') #5 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-includes/comment-template.php(2094): Walker->paged_walk(Array, -1, 0, 0, Array) #6 /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/comments.php(66): wp_list_comments('type=comment& in /home/aeyalgro/public_html/blog/wp-content/themes/notesil/functions.php on line 295