זה אינו הזמן הנכון לשתוק

הקו בין חקירה ובין רדיפה הוא מאוד דק והוא נחצה שוב ושוב. ההישג העיקרי של [מק'רתי] היה בבלבול דעת הקהל… אסור לנו לערב דעות מתנגדות ומבקרות עם חוסר נאמנות. עלינו לזכור תמיד שהאשמה אינה הוכחה ושהרשעה דורשת ראיות והליך שיפוטי נאות. לא נלך בפחד זה מזה. לא נדחף לפחד בעידן של חוסר תבונה… השורשים שלנו אינם באנשים שפחדו לכתוב, לדבר, להתאגד, ולהגן על מטרות שהיו, באותו רגע, לא פופולאריות.

 זה אינו הזמן הנכון עבור מי שמתנגד לשיטות של הסנטור מק'רתי לשתוק…איננו יכולים להתחמק מאחריות לתוצאות. אין שום דרך עבור אזרח של רפובליקה להתנער מאחריות.

 … על מי נופלת האשמה? לא באמת על מק'רתי. הוא לא ייצר את הסיטואציה של פחד. הוא רק ניצל אותה – ובהצלחה רבה. קאסיוס צדק: "האשמה, ברוטוס היקר, אינה בכוכבים, כי אם איתנו".

  —- עד שאאזור כוחות וזמן לכתוב רשימה משלי על "ועדת החקירה הפרלמנטרית", הציטוט הנ"ל הוא תרגום (חופשי, מעובד ערוך ומקוצר)  שלי מהדברים שסיימו את תכניותו של אדוארד מורו על גוזף מק'רתי וששודרה ב-9 במרץ 1954 בטלביזיה האמריקאית, ושנחשבת כנקודת ציון בדה-לגיטימציה של מק'רתי.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום ינואר 6, 2011 בשעה 12:57 pm

  מעולה אייל. אז מי יהיה המורו הישראלי שיעמוד כמו נביא בשער
  ויתחיל את הסוף? אולי בן כספית? או יעקוב אחימאיר? מי מבין העיתונאים
  הדגולים בארץ, שהתחרו בניהם על הפצת שקרים לגבי געווהר–יותר מהשקרים
  שהצבא הפיץ!!! — מי מבניהם יפקח את עינינו? יום טוב…
  אלינור

 •   ביום ינואר 6, 2011 בשעה 1:18 pm

  שאלה מצוינת. חשבתי על אילנה דיין.

 •   ביום ינואר 6, 2011 בשעה 2:06 pm

  ראשית לא ראיתי את הרשימה בעמוד השער של רשימות-האם אין כאן תקלה?
  אני ממש לא מתפעל מועדת חקירה פרלמנטרית שברור שחקירתה תהיה לצרכי ראווה פוליטית ולא לצרכי ברור האמת. יש מה לחקור בניגוד לנטען-כי חובה לברר מדוע ניתנו תרומות של מדינות וארגונים מסוימים ומה הובטח כתמורה. חקירה אמיתית צריכה לברר עד כמה המעורבות הזרה היא לגיטימית ואם יש מקום להגבילה. משום כך חוקיות הפעולות אינה מחסום בפני חקריה בתחו זה כמו בתחומים אחרים.
  הבעיה מה קורה כשרוצים לחקור פעילות חוקי-אי אפשר להטיל משימה זו על זרועות הביטחון כי אם לא נעברו עבירות אסור לערבם
  ביחס למקרתי הידוע-בוודאי למדת שחלק נכר מהאשמותיו היה להן ביסוס עובדתי שנתגלה בפרויקט וינונה

 •   ביום ינואר 6, 2011 בשעה 3:19 pm

  שם היה אדם אחד (מקארתי) שסימל את הרדיפה הפוליטית. ואצלנו? האם אפשר להצביע על אחד? נדמה לי שכאן יהיה קשה יותר להבריא את מחלת הרדיפה.
  .
  ובכל זאת, זה אינו הזמן הנכון לשתוק.

טרקבאקים

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*