סכנה לבטחון הפלסטינים

"אם כוונת חוק האזרחות היא באמת ביטחונית, ומטרתו להגן על אוכלוסייה מפני מי שעלול לתקוף אותה – הרי שיש להחיל את אותו היגיון בכיוון ההפוך. יש לאסור על ישראלים – לנוכח נטייתם המוכחת לגזול קרקעות פלסטיניות ולנהוג כלפי פלסטינים באלימות – להיכנס לשטחים. אי החלת ההיגיון הזה מעידה על כך, שעל פי התפישה הדומיננטית בישראל – המושג "ביטחון" הוא משהו שיש רק לישראלים. לפלסטינים יש לכל היותר זכויות, שבשם העליונות הניתנת לביטחון מותר לשלול אותן." – מתוך רשימה חדשה שלי בהארץ שהתפרסמה גם באנגלית.

רשימות קודמות שלי על חוק האזרחות:

על פסק הדין מינואר השנה

מאוהב לאויב – על פסק הדין מ 2006

"יאמרו הפילוסופים והוגי הדעות את אשר יאמרו"

רשימות קודמות שלי על אלימות של מתנחלים כלפי פלסטינים:

דין שונה לערבים, ודין שונה ליהודים

על יידוי אבנים בשטחים וצביעות

אין דין

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 •   ביום מאי 29, 2012 בשעה 11:50 am

  כמובן שגם לפלסטינים מגיע ביטחון, אבל מה עם העובדות?
  "…מבחינות מסוימות הסכנה הביטחונית הנשקפת לפלסטינים ממתנחלים חמורה מזאת הנשקפת לישראלים מפלסטינים…" האם זו מסקנתך עקב העובדה שאין אכיפה מספקת?
  אני בטוח שלא צריך לשכנע אותך במספרים, אבל יש קצת מגמתיות בטיעונך להשוות אלפי פצועים והרוגים, לנפגעים הפלסטינים מאלימות מתנחלים.
  נכון, אין צדק בשטחים. בכך יש לטפל. אבל זה לא מכשיר השוואות מסוג זה שבאמת איני מבין את כוונתך או רגישותך בעניין…

 •   ביום מאי 29, 2012 בשעה 1:22 pm

  עידן. תודה על התגובה. ברשימה המקורית הוספתי בסוגריים – שזה בלי להתייחס לנתונים על אלימות צבאית. זה אמנם הורד (באישורי) בקיצור אבל אולי חבל שכך. לישראל יש צבא שעושה את רוב ההרג ורק מיעוטו בידי אזרחים. אך באופן רחב יותר, אני מבקש גם להגדיר מחדש מה זה "בטחון" – וחוסר הבטחון של פלסטינים אינו רק בהרג, הוא גם במחסום שהם לא יכולים לעבור, או בקרקע שעשויה להגזל בהם, ועוד ועוד (מעבר ללמשל תג מחיר שהוא טרור גם כשהוא לא הורג). באופן רחב יותר נקודת המוצא לרשימה היא העיוות בחוק האזרחות שמתייחס כמו "מדינת אויב" בעוד שאנו מתנחלים מתיישבים וכו' שם תוך נישול. אחר כך בא הטיעון הבטחוני וההתמודדות איתו.

 •   ביום מאי 29, 2012 בשעה 1:33 pm

  ואגב איך סופרים אולי צריך לספור לצורך העניין רק את הנפגעים מאלו שנכנסו לישראל דרך חוק האזרחות? ברור האבסורד בזה אבל זה ממחיש כמה הספירה שרירותית

 •   ביום מאי 30, 2012 בשעה 5:30 am

  ומה אתה אומר על זה? לא מתבייש קצת?

  http://www.presspectiva.org.il/cgi-webaxy/item?37

  סטודנט שלך לשעבר.

 •   ביום יוני 1, 2012 בשעה 9:14 am

  אני לא מתבייש – אם כי אני מצטער על הטעות שנפלה כאן. בדף של בצלם כפי שהופיע (הם אמרו לי שהם מתקנים אותו עכשיו ויתכן שהנוסח כבר ישונה, יש לי צילום מסך של הנוסח איתו אני עבדתי) תחת הכותרת "אלימות מתנחלים" בפסקה הראשונה הופיע המשפט "מעשי אלימות של אזרחים ישראלים כלפי פלסטינים בשטחים לובשים צורות רבות ושונות, ומגיעים לעיתים לכדי מעשי הרג. מתחילת האינתיפאדה השנייה ועד סוף שנת 2011 הרגו אזרחים ישראלים 50 פלסטינים בשטחים. מדצמבר 1987, אז פרצה האינתיפאדה הראשונה, ועד לפרוץ האינתיפאדה השנייה, הרגו אזרחים ישראלים 115 פלסטינים." אין ספק שהמשפט הזה יוצר את הרושם שמדובר בחמישים פלסטינים שנהרגו מאלימות של אזרחים ישראלים, וזה מקור הטעות.
  http://www.btselem.org/hebrew/settler_violence

  הרשימה של המקרים שפורטו באתר פרספקטיבה הופיעה במקום אחר באתר של בצלם – קישור אחר באזור אחר באתר – שלא קראתי אותו. לזכותו של בצלם צריך להגיד שגם בדף שקראתי אוזכרה בהמשך הדף אבחנה בין סוגי מקרים אבל לא הפירוט וכאמור הופעת המשפט הנ"ל תחת הכותרת "אלימות מתנחלים" היתה מטעה.

  כמו כן לזכותו של בצלם שהדוברת שלו פנתה אלי עוד בערב בו פורסמה הכתבה להצביע על כך, ואחרי שהפנתי אותה למקום ממנו לקחתי את הנתון אמרה שהם באמת צריכים לנסח זאת מחדש בצורה בהירה יותר.

  מה שבעיני אירוני הוא שאתר פרספקטיבה שטוען שהוא פועל למען דיוק ואחריות בתקשורת נהג כאן בחוסר אחריות. האחריות היתה לפנות אלי או לעיתון לפני שמאשימים ב"מניפוליצה" ולבקש התייחסות. למותר לציין שזה לא נעשה. מאחר והיתה כאן טעות – אני מסכים שהיה צריך לפצל את הנתונים ולהתייחס רק למקרים (הלא בודדים) של פלסטינים שנהרגו בלי שום "אשם" מצידם – על סמך קריאת האתר של בצלם, לא דובר כלל במניפולציה. וכאמור גם בצלם מיוזמתם פנו אלי מה שמעיד על כך שלא היתה שום מניפוליציה מצידם, אלא ההפך. (כפי שמראה פירוט המקרים שהם עצמם שמו באתר, וכאמור הם הכירו בכך שההצגה באתר דורשת תיקון על מנת למנוע טעויות כאלו בעתיד).

  כמובן שאין בכך כדי לשנות את הטיעון העקרוני בקשר לחד-צדדיות של הגבול, ובקשר לכך שיש איום על בטחון הפלסטינים, וחלק ממטרת המאמר היא לחשוב מחדש מה נקרא "בטחון" – למשל פעולות תג מחיר גם כאשר לא גובות חיים אדם הם פגיעה בבטחון האוכלוסיה הפלסטינית.

  אז מצד אחד חשוב לדייק ואני מנסה להקפיד על כך, מצד שני נזכרתי גם בשירו של נתן זך "על הרצון לדייק", שמתאר כיצד ויכוח על מספר הרוגים והסיבות למוות עלול גם להסיט מהדיון בבעיות האמיתיות.

 •   ביום יוני 1, 2012 בשעה 3:19 pm

  אגב באותךו עניין קראתי שנכתב בישראל היום שהצעתי למנוע ממתנחלים חופש תנועה בגלל סכנה לפלסטינים ולא ההפך. לו הכותבת אמילי ערוסי היתה קוראת את מה שכתבתי היתה רואה שדיברתי דווקא על הגבלת הכניסה של פלסטינים לישראל, כלומר "ההפך" כבר קיים ובגדול, והשוותי את העדר הגבלה כזו. כמו כן היא כתבה כאילו כתבתי על פלסטינים ש"נרצחים בידי ישראלים"" -כשהיא שמה בפירוש את "נרצחים בידי ישראלים" במרכאות כאילו זה ביטוי שלי. אני יודע היטב את ההבדל בין רצח להריגה אחרת, ואף כי כאמור לעיל אכן לא היה צריך לכלול בספירה פלסטינים שנהרגו בזמן שפעלו באלימות בעצמם, הרי מה שהוא כביכול ציטוט ממני אינו כולל כלל דברים שכתבתי. למעשה כתבתי "לפי נתוני "בצלם", מאז 2000 הרגו אזרחים ישראלים 50 פלסטינים בשטחים, בנוסף למקרי אלימות רבים שלא הסתיימו במוות" – ועל אף מה שכתבתי לגבי הצורך בתיקון המספר בהקשר הנוכחי, הרי (שוב) רצוי שמי שמבקר אותך יתייחס למה שכתבת, בפרט שהוא מביא דברים כביכול בציטוט.

 •   ביום יוני 2, 2012 בשעה 10:23 pm

  עוד תגובה אחת מאחר ורבים שאלו אותי על הרשימה הזו – כפי שציינתי למעלה אכן המספר שהופיע היה צריך להיות שונה. עם זאת, אם הטיעון הכי חזק שיש נגד הרשימה הזו הוא לגבי המספר – הרי שאני מציע לחזור לטענה העקרונית. הנה עוד ארוע שהתפרסם:
  http://www.haaretz.co.il/news/politics/1.1721781

 •   ביום יולי 2, 2012 בשעה 11:33 am

  אני מצטערת אייל אבל זה פשוט מגוחך כמה שאתה מוטה נגד יהודים. כמות הפלסטינים שנרצחו על ידי המתנחלים שואף לאפס, והבודדים שנרצחו ירו או זרקו אבנים ולא הייתה שום בררה. לעומת זאת אלפים רבים של אזרחים יהודים נרצחו באכזריות על ידי פלסטינים.

  לגבי הגזל, מבחינה משפטים ההתנחלויות הן 99% על אדמות מדינה ולא אדמות פלסטינים. ומבחינת הפלסטינים כל הארץ היא שלהם באותה מידה, לכן אין הבדל בין הנחלויות לאלה שאינם כאלה.

 •   ביום יולי 4, 2012 בשעה 1:42 pm

  לילך. אני לא מוטה.
  לגבי הרג – בהחלט לא כל המקרים היו של אי-ברירה. תסתכלי על פירוט המקרים בקישור. חוץ מזה כפי שציינתי זה לא כולל הרג על ידי צה"ל – של אזרחים במקרים רבים.

  לגבי אדמות מדינה – גם מה שנקרא אדמות מדינה זה פרי גזל של אדמות שבדרכים שונות ומשונות הוכרזו כאדמות מדינה, וגם אם הן היו אדמות מדינה הן לשימוש הפלסטינים, לא המדינה הכובשת.

  לפירוט ראי הדוח"ות של בצלם

  http://www.btselem.org/hebrew/publications/summaries/201203_under_the_guise_of_legality

  http://www.btselem.org/hebrew/publications/summaries/200205_land_grab

 •   ביום יולי 5, 2012 בשעה 9:59 am

  בינתיים המאמר שלך עם הנתון המשמיץ נותר כפי שהוא. גם בעברית וגם באנגלית. למה לא לפנות ל"הארץ" שיתקנו את הטעות?

 •   ביום יולי 5, 2012 בשעה 10:03 am

  הארץ מודעים לזה מן הסתם וההחלטה על מה לפרסם תיקונים היא שלהם. בכל מקרה אני לא חושב שזה משנה משהו מהמהות של הטיעון שהיה עקרוני לגבי איך אנו מבנים מהו "בטחון".

 •   ביום יולי 5, 2012 בשעה 4:02 pm

  איך הם מודעים לזה "מן הסתם"?

  ההגיון אומר שהם דווקא לא מודעים לזה, אם אין מישהו שטרח לספר להם. האחריות לתקן את הטעות מוטלת על מי שביצע את ההטעיה.

  לא ניכנס לשאלה אם זה משנה לעניין תוקף הטיעון, אבל עצם העובדה שהנתון המשמיץ הזה עדיין זמין בחו"ל היא חשובה מאוד וצריך לפעול לתקנו.

 •   ביום אוגוסט 3, 2012 בשעה 1:12 pm

  שלומי – אני מודע לכך שהארץ מודעים למה שפורסם באתר פרספקטיבה. הם יודעים. אתה יכול לפנות אליהם ולבקש שיתקנו באתר את המספר.
  בינתיים ראה את זה
  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1792815

 •   ביום ספטמבר 4, 2012 בשעה 4:50 pm

  http://www.haaretz.co.il/news/world/1.1816084

  "בחודשים האחרונים מניין פעולות הטרור של מתנחלים נגד פלסטינים בגדה המערבית גדול ממספר פעולות הטרור של פלסטינים נגד ישראלים."

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*