השפן לא ממהר לקפוץ מהכובע

בעקבות הרשימה משבוע שעבר , רשימה חדשה שלי בהארץ על התצהיר שהגישה המדינה לבג"צ בדבר מדינה שלישית שמוכנה לקלוט מבקשי מקלט שנמצאים בישראל (גם באנגלית):

"בג"ץ ביקש מהמדינה פרטים על העניין, ועתה, משהוגש על ידה תצהיר, יש בו יותר חורים מעובדות. בתצהיר כתב חגי הדס, שמינה ראש הממשלה לפרויקטור לנושא, כי פעל לשם קיום משאים ומתנים עם כמה מדינות, שבחלקם "התקבלו הסכמות מצד כמה מדינות לסייע למדינת ישראל בנושא", ושבמסגרת מגעים אלה "סוכם כי מאפייני האוכלוסייה וכן ההיקף וקצב ההגעה יתואמו עם מדינות ההסדר", וכי "ההסדרים ייושמו באופן ארוך טווח ורב שנתי". על פי בקשת המדינות, נעשתה התחייבות הדדית להימנע מפרסום זהותן של המדינות, נכונותן לסייע, והפרטים. עוד נאמר כי לאחרונה סוכמו "עיקרי הבנות" עם מדינה מסוימת, אך נותר להשלים פרטים ספציפיים ולגבש צעדים אופרטיביים, וכן שיש מגעים מתקדמים עם ארבע מדינות נוספות.

אמנם באת כוח המדינה ציינה בדיון שהמהלך צפוי להיות מדורג, אך עתה מתברר שאין עדיין הסכם קונקרטי אלא "עיקרי הבנות" עם מדינה אחת עלומה ומשא ומתן עם ארבע מדינות אחרות. יתרה מכך, מדובר בהסדרים שייושמו באופן ארוך טווח ורב-שנתי. כך שהן מבחינת המדינה הרלוונטית, הן מבחינת לוח הזמנים ארוך-הטווח והעמום והן מבחינת הפרטים והתנאים – הכל נותר לוט בערפל. יודגש כי בכל מקרה אין בהסכם עם מדינה שלישית כדי לשנות לגבי עצם העובדה שהחוק שמאפשר את כליאת מבקשי המקלט פוגע בזכויות אדם שלא לתכלית ראויה ובאופן שאינו מידתי ודינו להתבטל, אך עכשיו מתברר שגם השפן ששלפה המדינה בדיון לא ממהר כל כך לקפוץ מהכובע."

ראו גם רשימתי: "מפליט לפושע".

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*