ההבדל בין בלגיה לישראל

אלכסנד יעקובוסון פרסם רשימה שכותרתה "בישראל כמו בבלגיה" מה שהביא אותי לכתוב את המאמר "ההבדל בין בלגיה לישראל" שהתפרסם בהארץ (יש גם תרגום לא רשמי לאנגלית):

"הכל טוב ויפה, אלא שהמאמר מחמיץ פרט אחד: אכן, מדינה יכולה להגדיר לאומיות כחופפת לאזרחות, כפי שעושה צרפת, ומנגד יכולה מדינה להכיר בכך שיש בה מספר קבוצות לאומיות, ולראות את האזרחות כמאגדת קבוצות אלו, ואת השלטון כשיתוף של מספר קבוצות – כמו בלגיה. שתי האפשרויות הללו קיימות במדינות דמוקרטיות. אך ישראל לא מתאימה לא למודל הצרפתי, ולא לבלגי. כדי שהמצב בה יהיה מקביל לזה שבבלגיה – זו היתה צריכה להגדיר את עצמה כמדינת הרוב הפלמי. הדבר היה מתבטא גם בהגדרה החוקתית, גם בסמלים שהיו מזוהים רק עם הרוב הפלמי, באפליה בהקצאת קרקעות, משאבים, תעסוקה ועוד.

כמובן שזה לא המצב: השלטון בבלגיה מבוסס על שותפות של כמה קבוצות, והחוקה שלה מבטאת זאת כשהיא קובעת שהמדינה מורכבת משלוש קהילות: הפלמית, הצרפתית (וואלנית) והדוברת הגרמנית. במקביל היא מורכבת משלושה אזורים ומארבעה אזורים לשוניים החופפים לשלושת הקבוצות השונות, שאליהם מצטרפת בריסל הבירה, המוגדרת כאזור דו־לשוני. זה מצב שונה רדיקלית מהמצב בישראל, המוגדרת בחוקי היסוד, כבר כיום, כמזוהה עם קבוצה לאומית אחת בלבד. הנקודה כמובן אינה רק ההגדרה החוקתית אלא גם האפליה הקיימת בפועל."

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  •   ביום יולי 15, 2013 בשעה 6:06 pm

    ההבדל בין בלגיה וישראל מכריע. שני הצדדים נוצריים ואירופאים
    וחוו יחד את מ"ע ראשונה, שניה ושרות צבאי אחיד ואת המלחמה הקרה.
    אין שום דמיון בשום דבר משמעותי בין ישראל-פלסטין ובלגיה.

פרסם תגובה

שדות נדרשים מסומנים *

*

*